DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. martā, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tiesu sistēma
6
6

Sabiedriskie palīgi: "Kurš cits, ja ne mēs paši?"

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Valsts valodas centrā 30. martā notiks sabiedrisko palīgu kārtējās mācības. Tajās tiks pārrunāti jautājumi par Valsts valodas likumu un tā piemērošanu praksē, aktualitātes latviešu valodas kultūras jomā, kā arī tiks kopīgi analizēti gadījumi no sabiedrisko palīgu pieredzes un iespējamie risinājumi. Sabiedriskie palīgi atzīst, ka viena no motivācijām turpināt šo darbu ir iespēja piedalīties mācībās un paplašināt redzesloku valsts valodas jomā, iepazīties ar Valsts valodas likumu un izprast tā prasības.

Valsts valodas centrā kopš 2015. gada nogales darbojas sabiedriskie palīgi. Tas izveidots, lai nodrošinātu palīdzību ikvienam sabiedrības loceklim šaubu gadījumos par latviešu valodas pareizu lietojumu, kā arī Valsts valodas centra atbalstam. Sabiedrībai tiek sniegta iespēja līdzdarboties valstī aktuālu jautājumu risināšanā, aktualizējot brīvprātīgā darba lomu valsts pārvaldē.

Šobrīd centrā darbojas 34 sabiedriskie palīgi, kuri no citiem pienākumiem brīvajā laikā labprāt sniedz konsultācijas par valsts valodas lietojumu publiskajā informācijā, preču marķējumā un lietošanas instrukcijās. Sabiedriskie palīgi izvērtē minētās informācijas atbilstību latviešu literārās valodas normām un sniedz ieteikumus konstatēto neatbilstību novēršanai. Sabiedriskie palīgi nepieņem administratīvus lēmumus un nepiemēro sodus.

Sabiedriskie palīgi darbojas visā Latvijā, lai jebkurā pilsētā vai novadā uzlabotu informatīvo telpu. Jāatzīst, ka nepareizības bieži vien izraisa nevis nezināšana, bet likuma prasību neizpratne un vienkārša nevērība. Piemēram, vārdam trūkst galotnes vai garumzīmes, bet šāds uzraksts izvietots skatlogā sabiedrības informēšanai. Šādi sīkumi ir vienkārši novēršami, nepieciešama tikai vēlme saredzēt un palīdzēt. Sabiedriskais palīgs Daņila Mihejevs atzīst: "Mēs, sabiedriskie palīgi, palīdzam "tīrīt" mūsu apkārtni no kļūdām, no neprecizitātēm un no vienaldzības. Un es esmu priecīgs, ka maziem soļiem tas mums izdodas."

2018. gadā sabiedriskie palīgi snieguši vairāk nekā 400 konsultāciju gan par pareizrakstību, gan par publisko informāciju. "Sabiedriskais darbs sniedz gandarījumu un iespēju pašam ietekmēt un ierosināt latviešu valodas pareizu lietojumu. Viss atkarīgs no manis pašas! Cik būšu gatava iesaistīties, tik arī saņemšu atpakaļ gandarījuma veidā. Vēl sabiedriskais darbs rosina attīstīt sevī drosmi – drosmi jautāt, drosmi iesaistīties, drosmi norādīt uz to, kā jābūt" (sabiedriskā palīdze Aina Nemiro).

Sabiedriskā palīdze Anitra Jurševska norāda, cik pozitīva var būt sadarbība ar klientu. Viņa kādā restorānā pamanījusi uzrakstus tikai angļu valodā, jo tā īpašnieks bijis ārzemnieks. Kad īpašniekam izskaidrojusi pārkāpuma raksturu, viņš ne tikai pievienoja izkārtnēs latviskos uzrakstus, bet arī pats izlasījis Valsts valodas likumu.

Kļūt par sabiedrisko palīgu ir vienkārši jāiesniedz motivācijas vēstule un CV, jāapmeklē mācības, jāiesniedz elektroniski aizpildīts pārbaudes darbs un jānoslēdz līdzdarbības līgums. Katram sabiedriskajam palīgam tiek izgatavota apliecība.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU