DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
15. janvārī, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Nodrošinās vairāk speciālistu bērnu un jauniešu psihiatrijā un transfuzioloģijā

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Šodien, 15.janvārī valdībā pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos*, kas paredz nodrošināt bērnu un jauniešu psihiatrijas jomā nepieciešamo speciālistu skaitu, kā arī risina problēmas ar transfuziologu nepietiekamību valstī.

Līdzšinējā situācija rāda, ka nodrošinājums ar veselības aprūpes speciālistiem Latvijā ir zem vidējā ES valstu rādītāju līmeņa. Ilgstoši nav bijis iespējams nokomplektēt rezidentūras vietas bērna psihiatra un transfuziolga specialitātē. Piemēram, pagājušā gada sākumā pamatdarbā Latvijā bija nodarbināti 13 bērnu psihiatri, no tiem 11 speciālisti strādāja Rīgā, viens bērnu psihiatrs Latgales reģionā un viens – Zemgales reģionā. Savukārt blakusdarbā kopumā bija nodarbināti 49 bērnu psihiatri, no tiem lielākā daļa Rīgā (30 bērnu psihiatri), bet pa trīs līdz sešiem speciālistiem katrā no reģioniem. Savukārt attiecībā uz transfuzioloģiju, pērn decembrī  derīgs sertifikāts ārsta transfuziologa specialitātē bija tikai 54 ārstiem, no kuriem lielākā daļa ir sasniegusi pirmspensijas/pensijas vecumu. Aptuveni 8 ārstiem profesionālā darbība ir pārtraukta, vai nav saistīta ar transfuzioloģiju.

Divos posmos sadalītais specialitātes iegūšanas mehānisms (pamatspecialitātes un apakšspecialitātes apgūšana) un līdz ar to studiju ilgums nerosina speciālistus apgūt bērna psihiatra specialitāti. Lai uzlabotu situāciju, plānots saīsināt rezidentūras ilgumu bērnu psihiatra kvalifikācijas iegūšanai. Rezidentūras ilgums bērnu psihiatru specialitātē būs 4 gadi, savukārt rezidentūras ilgums transfuziologa papildspecialitātē  - viens gads.

Rezultātā varētu būt lielāka jauno mediķu interese, kā arī tiktu būtiski ietaupīti speciālistu apmācības finansēšanai novirzāmie valsts budžeta līdzekļi, vienlaikus nezaudējot apmācību kvalitāti.

*Grozījumi Ministru kabineta 2009.gada 24.marta noteikumos Nr.268 „Noteikumi par ārstniecības personu un studējošo, kuri apgūst pirmā vai otrā līmeņa profesionālās augstākās medicīniskās izglītības programmas, kompetenci ārstniecībā un šo personu teorētisko un praktisko zināšanu apjomu”

Grozījumi Ministru kabineta 2002.gada 23.jūlija noteikumos Nr.315 „Izglītības programmu minimālās prasības ārsta profesionālās kvalifikācijas iegūšanai”

Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 24. maija noteikumos Nr. 317 “Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra izveides, papildināšanas un uzturēšanas kārtība”

Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 6.jūnija noteikumos Nr.460 „Noteikumi par specialitāšu, apakšspecialitāšu un papildspecialitāšu sarakstu reglamentētajām profesijām”

Grozījums Ministru kabineta 2013. gada 5. novembra noteikumos Nr. 1268 „Ārstniecības riska fonda darbības noteikumi”

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI