DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. decembrī, 2018
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Tiesa liek VARAM izsniegt Delnai Ventspils Mūzikas vidusskolas projekta pieteikumu

gada 12. novembrī Administratīvā rajona tiesa nosprieda apmierināt biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” prasību pret Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM). Delna prasīja izsniegt informāciju par valsts budžeta finansējumu saņēmušo projektu “Zema enerģijas patēriņa Ventspils Mūzikas vidusskolas ēkas ar koncertzāles funkciju būvniecība, Lielajā laukumā 1, Ventspilī”. Spriedumā par prettiesisku atzīts VARAM sākotnējais lēmums, ar kuru ministrija atteica izsniegt Delnai informāciju, aizbildinoties ar komercnoslēpumu. VARAM 19. decembrī izsniedza Delnai prasītos dokumentus papīra formātā.

Ventspils projektam konkursā tika piešķirti 15 miljoni eiro un tas bija vienīgais iesniegtais projekts konkursa daļā par jaunu zema enerģijas patēriņa ēku būvniecību. Finansējuma avots ir Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta konkurss, kura mērķis ir oglekļa dioksīda emisiju samazināšana, veicot jaunu zema enerģijas patēriņa ēku būvniecību, kā arī esošu ēku pārbūvi vai atjaunošanu par zema enerģijas patēriņa ēkām.

Pēc trauksmes cēlēja ziņojuma saņemšanas par iespējamu konkursa nolikuma pieskaņošanu Ventspils koncertzāles projektam Delna 2016. gada 12. septembrī lūdza VARAM izsniegt minētā projekta veidlapas. Saņemot VARAM atteikumu, Delna to apstrīdēja un panāca, ka ministrija izsniedza daļu no projekta iesnieguma. Pilnīgas informācijas neizsniegšanu, VARAM pamatoja ar projekta iesniedzēja, SIA “Kurzemes filharmonija”, komercnoslēpuma aizsargāšanu.  2016. gada 14. decembrī Delna vērsās tiesā.

Tiesa spriedumā norāda, ka tiesības uz komercnoslēpumu nav absolūtas, bet VARAM nav vērtējusi, vai šajā gadījumā informācijas izsniegšana būtu samērīga. Ministrija rīkojusies vienpusēji, ņemot vērā tikai komersanta intereses, bet nevērtējot sabiedrības interešu nozīmīgumu. Tiesa skaidro, ka šajā gadījumā prevalē sabiedrības tiesības zināt un atsaucas uz Augstākās tiesas norādīto, ka informācija par valsts ieguldīto līdzekļu izmantošanas efektivitāti, īpaši apstākļos, kad sabiedrībai par to ir šaubas, ir pietiekami nozīmīga un būtu izsniedzama. Turklāt ministrijai pēc savas iniciatīvas bija pienākums prasīto informāciju izsniegt, kad zuda tās nesniegšanas pamats.

Tiesa ņēma vērā arī Valsts kontroles ziņojumu, kurā vērsta uzmanība uz klimata pārmaiņu mazināšanai paredzēto līdzekļu administrēšanas un izlietošanas efektivitāti. Valsts kontroles ziņojumā diskusijai pakļauts arī Ventspils koncertzāles projekta iesnieguma apstiprināšanas tiesiskums.

Tiesa atzina, ka kopumā tēma skar ne vien valsts finansējuma efektīvu izlietošanu, bet arī vides jautājumus un konstatēja, ka sabiedrības kvalitatīva informēšana par zema enerģijas patēriņa ēku būvniecību bija viens no projekta pamatuzdevumiem, lai pieredzi varētu izmantot arī citu zema enerģijas patēriņa ēku būvniecībā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU