DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. martā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika
1
1

Iedzīvotāji vāc parakstus Ķekavas novada lielākās vides problēmas novēršanai 

Pilsoņu iniciatīvu platformā Manabalss.lv sākta parakstu vākšana par Olektes upītes attīrīšanu Ķekavā. Pati pašvaldība Olektes upes skaudro likteni savulaik ir nodēvējusi par lielāko vides problēmu novadā, tomēr līdz pat šim nekas praktiski ar to nav iesākts. 

Iniciatīvu jau ir parakstījuši vairāk nekā 400 cilvēki, un parakstu vākšana turpinās, plānojot to kā kolektīvo iesniegumu pašvaldībā nogādāt pēc Lieldienām. 

Olektes upe gadu desmitiem ir aizlaista postā. Daudzviet tā ir pilnībā aizaugusi un sausa. Upes caurtekas zem ceļiem netiek tīrītas, aizdambējumus veido bebri. Upes gultnes piesārņojums radies rūpnieciskās un cilvēka darbības ietekmē. Upē nonāk SIA "Rīgas ūdens" attīrīšanas rezultātā radušās nogulsnes, atsevišķos gadījumos piesārņojumu rada SIA "Ķekavas nami" sadzīves kanalizācija. 

Vēl pirms 15 gadiem Olektē nārstoja līdakas. Upes krastos var sastapt gulbjus, baltos un zivju gārņus, laučus, meża pīles un lielās gauras. Olektei pieguļošās pļavās ligzdo izzūdošās griezes un ķīvītes. 

Olekte ir Ķekavas novada pašvaldības īpašumā. Situāciju ar Olektes upi pašvaldība savulaik nodēvēja par Ķekavas novada lielāko vides problēmu. Iedzīvotāji daudzkārt vērsās pašvaldībā, prasot tīrīt upi un atbrīvot caurtekas no aizdambējuma. Pašvaldība solīja attīrīšanas darbus veikt 2018. gadā. Līdz šim upes sanācijas darbi nav veikti. Kavējoties ar upes tīrīšanu, pašvaldība aizbildinājās gan ar SIA "Rīgas ūdens" un VAS "Latvijas Valsts ceļi" neizdarību. 

Reaģējot uz parakstu vākšanu, Ķekavas novada mēra vietnieks A. Vītols skaidroja, ka līdzekļu upītes attīrīšanai nav sakarā ar karu Ukrainu un tā radīto ietekmi novada budžetam. Deputāts R. Gorkšs norādīja, ka Olektes jautājuma tālākajai virzībai izšķirīgi ir, cik iedzīvotājiem rūp šī problēma. 

Lai gan starp Ķekavas domes deputātiem pastāv vienprātība, ka upi nepieciešams tīrīt, līdzekļi upes tīrīšanai netiek piešķirti. Pašvaldības veiktie attīrīšanas pasākumi ir reti un izņēmuma rakstura, tie nerisina upes piesārņojumu un aizaugšanu. 

Lai atjaunotu Olektes upes dabisko plūdumu, pašvaldībai jāuzņemas atbildība par ilgstoši nerisināto vides jautājumu, paredzot budžetā līdzekļus upes gultnes attīrīšanas un padziļināšanas darbiem. Būtiski, lai upes attīrīšanas darbu ietekmē neciestu dabīgās pļavas un tajās mītoša dzīvnieku populācija. 

Iniciatīvas mērķis ir sakārtot ilgstoši un apzināti postīto vidi. Pēc upes attīrīšanas iedzīvotājiem būs pieejama tīra ūdenstilpne un vieta rekreācijai. Tiks radīta atpūtas vieta, kur pavadīt brīvo laiku – pastaigāties, peldēties, atpūsties ar ģimeni, makšķerēt. Pats svarīgākais: dabiskā vide tiks attīrīta no piesārņojuma, un ūdens augu un dzīvnieku populācijai tiks atjaunoti eksistencei piemēroti apstākļi.

Lai pārliecinātu deputātus par problēmas aktualitāti un uzsāktu Olektes upes tīrīšanu šogad, parakstu slieksnis iniciatīvai ir pacelts līdz 600 parakstiem. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI