DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. maijā, 2018
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

ES rezultātu pārskats tiesiskuma jomā 2018. g. tieslietu sistēmas nozīme tiesiskuma un Eiropas Savienības vērtību uzturēšanā

Eiropas Komisija šodien publicē 2018. gada ES rezultātu pārskatu tiesiskuma jomā, kas sniedz salīdzinošu pārskatu par tiesu sistēmas neatkarību, kvalitāti un efektivitāti ES dalībvalstīs.

Tā uzdevums ir palīdzēt valsts iestādēm uzlabot savu tiesu sistēmu efektivitāti.

“2018. gada ES rezultātu pārskats tiesiskuma jomā notiek laikā, kad tiesiskuma nodrošināšana ir ļoti svarīgs jautājums ES darba programmā. Bez tiesiskuma, demokrātijas, unpilsoniskajām tiesībām un pareizas finanšu pārvaldības ES līdzekļi ir apdraudēti,” sacīja tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības komisāre Vera Jourova. “Ar progresa ziņojumu mēs mudinām ieviest labas tieslietu reformas un sniedzam attiecīgus piemērus. Jebkuru šādu reformu pamatā ir nostādne, ka tiesiskums nav iespējams bez augstiem Eiropas standartiem attiecībā uz tiesu iestāžu neatkarību. Jaunā rezultātu pārskatā ir aplūkoti galvenie rādītāji, un tas palīdzēs dalībvalstīm piemērot šos standartus.”

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018. gada rezultātu pārskats sīkāk izstrādā rādītājus. Tas jo īpaši nostiprina sadaļu par tiesu iestāžu neatkarību, kas ir būtiska tiesiskuma novērtēšanai. Tajā ir sīkāk aplūkota informācija par Tiesu iestāžu padomēm, izpildvaras un parlamenta deputātu iesaistīšanos tiesnešu un tiesu priekšsēdētāju iecelšanā un atlaišanā, kā arī prokuratūras dienestu organizācijā. Tā arī pirmo reizi sniedz datus par tiesvedības ilgumu visās tiesu instancēs.

Rezultātu pārskats tiesiskuma jomā ir daļa no instrumentu kopuma (līdz ar Eiropas semestri, tiesiskuma mehānismiem, sadarbības un pārbaudes mehānismiem un pārkāpumu procedūrām), ko Komisija izmanto, lai uzraudzītu dalībvalstu tiesu sistēmas reformas. Komisija arī uzskata, ka ES līdzekļu pareizai finanšu pārvaldībai dalībvalstīs ir vajadzīga efektīva tiesību aizsardzība neatkarīgās tiesās. Tādēļ kā daļu no daudzgadu finanšu shēmas Komisija ierosināja jaunu tiesiskuma mehānismu. Ar šo regulu izveido mehānismu, saskaņā ar kuru Savienība var apturēt, samazināt vai ierobežot piekļuvi ES finansējumam, ja dalībvalstī ir atklāti trūkumi attiecībā uz tiesiskumu.

Galvenie konstatējumi 2018. gada izdevumā:

  • Tiesu neatkarība: Uzņēmumu priekšstats par tiesu neatkarību ir uzlabojies vai saglabājies aptuveni divās trešdaļās dalībvalstu skaita, salīdzinot ar iepriekšējo gadu vai kopš 2010. gada, taču dažās dalībvalstīs tas ir pasliktinājies. Gan pilsoņi, gan uzņēmumi uzskata, ka iejaukšanās vai spiediens no valdības un politiķiem ir galvenais iemesls, kas apdraud tiesu un tiesnešu neatkarību. Jaunais rādītājs par prokuratūras dienestiem rāda, ka pastāv vispārēja tendence veidot neatkarīgākas prokuratūras, nevis vienu prokuratūru, kas ir subordinēta vai saistīta ar izpildvaru.
  • Finanšu resursi tiesu sistēmām: Kopumā, valdību izdevumi par tiesu sistēmām saglabājās stabili vairumā dalībvalstu, tomēr pastāv ievērojamas atšķirības starp valstīm. Dalībvalstis izmanto galvenokārt vēsturiskus datus vai datus par faktiskajām izmaksām, lai noteiktu finanšu resursus, nevis paļaujas uz faktisko darba slodzi vai tiesas pieprasījumu. 16 dalībvalstis izmanto ES līdzekļus, lai atbalstītu savu tieslietu sistēmu.
  • Tiesu sistēmu efektivitāte: Dalībvalstīs, kas saskaras ar grūtībām, ir vērojamas pozitīvas pārmaiņas, taču vairākās dalībvalstīs tiesvedība civilās un komerciālās lietās joprojām ir ļoti ilga. Nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas jomā tiesvedība pirmajā instancē apmēram pusē no dalībvalstīm ilgst līdz pat gadam. Vairākās dalībvalstīs tā var ilgt pat divus vai vairākus gadus.

Turpmākie pasākumi

2018. gada rezultātu pārskata tiesiskuma jomā konstatējumi tiek ņemti vērā, izstrādājot konkrētām valstīm domātus novērtējumus, ko veic saistībā ar 2018. gada Eiropas semestri un priekšlikumus konkrētai valstij adresētajiem ieteikumiem, ko Eiropas Komisija pieņēma 2018. gada 23. maijā. Šos politiskos ieteikumus dalībvalstis apsprieda Padomē. ES līderi tos apstiprinās jūnijā, un Padome tos pieņems jūlijā. Tad valdības ieteikumus iestrādās savos reformu plānos un nākamā gada valsts budžetā.

Priekšvēsture

Rezultātu apkopojumā galvenā uzmanība ir pievērsta civillietām un komerclietām, kā arī administratīvām lietām, lai palīdzētu dalībvalstīm to centienos izveidot investīcijām, uzņēmējdarbībai un iedzīvotājiem labvēlīgāku vidi. Rezultātu apkopojumā galvenā uzmanība pievērsta trim būtiskiem efektīvas tiesu sistēmas aspektiem.

  • Efektivitāte: rādītāji par tiesvedības ilgumu, lietu pabeigšanas koeficientu un neizskatīto lietu skaitu.
  • Kvalitāte: rādītāji par juridisko palīdzību, tiesas nodevām, apmācību, tiesu darbību uzraudzību, budžetu un cilvēkresursiem.
  • Neatkarība: rādītāji, kas raksturo uzņēmumu un plašākas sabiedrības uzskatus par tiesu neatkarību, un attiecībā uz tiesnešu aizsardzības pasākumiem.

Valstu tiesu sistēmu efektivitātes uzlabošana ir viena no Eiropas pusgada – ES ekonomikas politikas koordinēšanas ikgadējā cikla – pastāvīgajām prioritātēm. ES rezultātu apkopojums tiesiskuma jomā palīdz dalībvalstīm to īstenot, sniedzot ikgadēju salīdzinošo pārskatu par valstu tiesu sistēmu darbību. 2018. gada Eiropas semestrī, pamatojoties uz Komisijas priekšlikumu, Padome šajā jomā pieņēma konkrētām valstīm adresētus ieteikumus attiecībā uz piecām dalībvalstīm Horvātiju, Itāliju, Kipru, Portugāli un Slovākiju).

Sīkāka informācija

Rezultātu pārskats tiesiskuma jomā 2018. g.

Kopsavilkums par rezultātu apkopojumu tiesiskuma jomā: Faktu lapa Jautājumi un atbildes

Grafiki ar norādēm pilnos skaitļos

Eirobarometrs “Valsts tiesu sistēmas neatkarības vērtējums ES iedzīvotāju vidū” Eirobarometrs “Valsts tiesu sistēmas neatkarības vērtējums ES uzņēmumu vidū” Eiropas pusgads

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU