Eksperts norāda, ka pēc iedzīvotāju skaita Ķīna ir ne tikai lielākā valsts pasaulē, bet arī pasaulē otrā lielākā ekonomika, kas dinamiski turpina attīstīties.
Līdz ar to ir novērojama Ķīnas izaugsme dažādos pasaules reģionos un Latvija nav izņēmums. Latviju Ķīna cenšas sasniegt caur divām iniciatīvām – 1) Jaunais Zīda ceļš, kurā iesaistītas vairāk nekā 60 valstis un 2) 16+1 formāts, kas ir Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu un Ķīnas sadarbība, norāda eksperts.
Ķīnas un Latvijas intereses sakrīt ekonomisko attiecību spēcināšanā, investīciju jomā un tirdzniecības jautājumos, vienlaicīgi Ķīna ir ieinteresēta stiprināt savu politisko varu kā pasaulē tā arī mūsu reģionā. Latvijai šajā jautājumā jābūt piesardzīgai, Ķīnas ārpolitika ir vairāk tuvināta Krievijai un pretnostatīta ASV, bet nekādā gadījumā mēs nevaram domāt, ka Ķīna ir Krievijas ārpolitikas instruments, stāsta LĀI pētnieks, RSU docents, Māris Andžāns.
Eksperts aicina attiecības ar Ķīnu veidot piesardzīgi, bet vienlaicīgi norāda, ka respektējot Ķīnas dinamisko izaugsmi, attiecību veidošana ir neizbēgama.
Eksperta Māra Andžāna viedokļa video ir pieejams šeit:
Video komentārs tapis LĀI un RSU kopīgā projekta "100 sekundes ārpolitikas fokusā" ietvaros.