- Bezvīzu režīma programmas dalībvalsts valstspiederīgie, kas ieceļojuši vai uzturējušies Irānā, Irākā, Sudānā vai Sīrijā no 2011. gada 1. marta (ar atsevišķiem izņēmumiem, ja persona ceļojusi attiecīgās Bezvīzu režīma programmas dalībvalsts diplomātiskā vai militārā dienesta uzdevumā);
- Bezvīzu režīma programmas dalībvalstu valstspiederīgie, kam ir arī Irānas, Irākas, Sudānas vai Sīrijas valstspiederība.
Personām, uz kurām attiecas jaunā likuma ierobežojumi, joprojām iespējams pieprasīt ASV vīzas, saskaņā ar vēstniecībās un konsulātos spēkā esošajām procedūrām. Ja ASV vīza nepieciešama sakarā ar neatliekamu biznesa braucienu, ārstēšanās nolūkā vai citās ārkārtas situācijās, ASV vēstniecības un konsulāti ir gatavi paātrinātā kārtībā izskatīt šādus pieteikumus.
No 2016. gada 21. janvāra tiem ceļotājiem, kam ir derīgas ESTA atļaujas (Electronic System for Travel Authorization) ceļošanai bez vīzām un kas reģistrējoties norādījuši, ka viņiem ir dubultā pilsonība ar kādu no četrām augstāk minētajām valstīm, ESTA atļaujas tiks atceltas.
Jaunais likums paredz, ka Iekšzemes drošības ministram (Secretary of Homeland Security) ir tiesības atcelt likumā minētos ierobežojumus, ja šāds lēmums ir ASV tiesībaizsardzības sektora vai nacionālās drošības interesēs. Šāds lēmums tiek pieņemts katrā individuālā gadījumā atsevišķi, bet ir vispārīgi atrunāts, ka attiecībā uz zemāk minētajām ceļotāju kategorijām varētu attiecināt lēmumu par ierobežojumu atcelšanu:
- Personas, kas ceļojušas uz Irānu, Irāku, Sudānu vai Sīriju kādas starptautiskas vai reliģiskas organizācijas uzdevumā vai pavalsts/pašvaldības norīkojumā;
- Personas, kas ceļojušas uz Irānu, Irāku, Sudānu vai Sīriju tādas nevalstiskās organizācijas uzdevumā, kas nodarbojas ar humanitāras palīdzības programmām;
- Žurnālisti, kas ceļojuši uz Irānu, Irāku, Sudānu vai Sīriju, lai veiktu darba pienākumus;
- Personas, kas ceļojušas uz Irānu likumīgos biznesa darbības nolūkos pēc Vienotā visaptverošā rīcības plāna (Joint Comprehensive Plan of Action) ieviešanas 2015.gada 14.jūlijā; un
- Personas, kas ceļojušas uz Irāku likumīgos biznesa darbības nolūkos.
Atkārtoti uzsveram, ka, piemērojot spēkā esošos normatīvos aktus un lemjot par to, vai ceļošanas ierobežojumi ir vai nav atceļami, katrs individuāls gadījums ESTA sistēmā tiek skatīts atsevišķi. Bez tam tiek turpināts analītiskais darbs, lai apzinātu, vai un kādā veidā lēmumi par bezvīzu ceļošanas ierobežojumu atcelšanu varētu būt attiecināmi uz Bezvīzu režīma programmas dalībvalsts valstspiederīgajiem, kam ir dubultpilsonība un arī Irānas, Irākas, Sudānas vai Sīrijas valstspiederība.
Visiem ceļotājiem, kas saņems paziņojumu par to, ka viņiem turpmāk nav tiesību ieceļot ASV Bezvīzu ceļošanas programmas ietvaros, ir tiesības ieceļot ASV, uzrādot derīgu ASV ne-imigrācijas vīzu, ko piešķīrusi ASV vēstniecība vai konsulāts. Šādos gadījumos ceļotājiem pirms brauciena uz ASV būs jāierodas uz vīzas interviju ASV vēstniecībā vai konsulātā, kas lems par vīzas piešķiršanu, izdodot to ceļotāja pasē.
Jaunais likums neaizliedz ieceļošanu ASV vai tiesības pretendēt uz iebraukšanu ASV, un tas neattieksies uz lielāko daļu personu, kas izmanto Bezvīzu ceļošanas programmas priekšrocības.
Lai piemērotu likumā paredzētos izņēmuma gadījumus attiecībā uz personām, kas ceļojušas diplomātiskā vai militārā dienesta komandējumos, ir paredzēts, ka papildināts jautājumu saraksts reģistrācijai bezvīzu ceļošani sistēmā ESTA tiks ieviests 2016. gada februāra beigās.
Informācija par vīzu pieprasīšanu lasāma adresē: travel.state.gov.
Aicinām tos ceļotājus, kam ir derīgas ESTA atļaujas ceļošanai uz ASV bez vīzām, pārliecināties par ESTA atļauju derīgumu īsi pirms ieplānotā brauciena, apmeklējot ASV Muitas un robežsardzes dienesta interneta vietni: esta.cbp.dhs.gov.
Papildu informācijas saņemšanai lūdzam sazināties ar:
ASV vēstniecība Rīgā, Preses un kultūras nodaļa