Eiropas gada attīstībai ietvaros tika uzrunāti Eiropas pilsoņi un it sevišķi jaunieši, inovatīvi un veiksmīgi viņus informējot par attīstību un sasniegtajiem rezultātiem, veicinot izpratni par galvenajiem izaicinājumiem un globālo atbildību mainīgā pasaulē, kā arī veicinot pilsoņu un citu iesaistīto pušu tiešu iesaisti, kritisko domāšanu un aktīvu interesi par attīstības sadarbības jautājumiem.
Šajā svarīgajā brīdī ES un tās dalībvalstis uzsāk jaunās un ambiciozās 2030. gada darba kārtības ilgtspējīgai attīstībai īstenošanu un ir apņēmušās pēc iespējas vairāk mācīties no Eiropas gada attīstībai laikā gūtās pieredzes, kā arī turpināt izvērst attīstības jautājumu iekļaušanu izglītībā un veicināt izpratni par atbalstu ilgtspējīgai attīstībai.
2030. gada darba kārtībai ilgtspējīgai attīstībai ir vēl nepieredzēti plašs vēriens un nozīme. Tajā uzskaitīte mērķi ir universāli un aptver visas pasaules valstis, atzīstot, ka tās visas saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem un iespējām un tām visām ir kopīga nākotne. Darba kārtības īstenošana ir lielā mērā atkarīga no tā, lai visi pilsoņi būtu pilnvērtīgi informēti, apzinātos tās daudzpusību un aktīvi iesaistītos. Vienlaikus 2030. gada darba kārtības ilgtspējīgai attīstībai sekmīgi īstenošana ir arī atkarīga no partnerības veidošanas ar ieinteresētajām pusēm visā pasaulē, tostarp arī ārpus attīstības kopienas.
ES, tās dalībvalstis un pilsoniskā sabiedrība visā Eiropā, tostarp arī Atkarīgās teritorijas, ir kopīgi izstrādājušas un īstenojušas Eiropas gada attīstībā 2015 ideju. Gūtā pieredze ir jāizmanto turpinot veidot pilsoņiem saprotamu ES attīstības politiku, lai veicinātu turpmāku komunikāciju un sniegtu ieguldījumu 2030. gada darba kārtības ilgtspējīgai attīstībai īstenošanā kopumā.
Šo mērķu sasniegšanai, turpinot komunicēt ES attīstības politiku, ES un tās dalībvalstis, citastarp veiks šādus pasākumus:
Attīstīs esošās partnerības un veidos jaunas arī ārpus attīstības kopienas: Eiropas gada attīstībai ietvaros ir nostiprināti sadarbības tīkli ar galvenajām ieinteresētajām pusēm gan attīstības kopienā, gan ārpus tās. Tas pilnībā atbilst 2030. gada darba kārtības ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kas ir sasniedzami tikai strādājot globālā mērogā un veidojot partnerības ar dažādām ieinteresētajām pusēm. Eiropas gada attīstībai laikā izveidoto sadarbības tīklu, kas iesaista dalībvalstis, parlamentus, reģionus, pilsonisko sabiedrību, privāto sektoru, reģionālās un vietējās pārvaldes iestādes, akadēmiskas, pētniecības un izglītības iestādes, lietderība jau ir pierādīta sinerģiju veidošanā, vienošanās panākšanā par kopīgiem pasākumiem un gūto mācību apmaiņā. Līdz ar to šie tīkli ir jāsaglabā, jāstiprina un/vai jāsasaista, ja nepieciešams, ar citiem tīkliem komunikācijas veidošanai par Ilgtspējīgas attīstības mērķiem.
Uzrunās jauniešus: tāpat kā Eiropas gada attīstībai ietvaros, arī 2030. gada darba kārtības ilgtspējīgai attīstībai pamatā ir jaunieši un jaunietes. Aktivitātes izglītības nozarē turpinās ieņemt nozīmīgu lomu darba kārtības īstenošanā, lai nodrošinātu, ka visi izglītojamie iegūst zināšanas un prasmes ilgtspējīgas attīstības veicināšanai. 2030. gada darba kārtības ilgtspējīgai attīstībai īstenošana ir atkarīga, citastarp, no spējas izveidot izglītojošu ilgtermiņa pieeju un Eiropas izglītības nozares darbinieku iesaistes.
Koncentrēties uz cilvēkiem: mēs esam veicinājuši eiropiešu izpratni par to, kā viņu individuālā darbība ietekmē globālo attīstību. Stāstījuma formāts bija viens no populārākajiem veidiem kā komunicēt par attīstības sadarbības globālajiem izaicinājumiem un tās ietekmi uz cilvēku ikdienas dzīvi. Šis formāts ir izrādījies veiksmīgs, un tas tiks izmantots arī turpmāk, lai skaidrotu Politiku saskaņotību attīstībai un 2030. gada darba kārtību ilgtspējīgai attīstībai.
Sadarbosies: Eiropas gada attīstībai ietvaros ir radītas tiešās komunikācijas iespējas saziņai ar ieinteresētajām pusēm, kā arī to vidū. Turpinot 2030. gada darba kārtības ilgtspējīgai attīstībai izstrādē pieredzēto augsta līmeņa iesaisti, sadarbība ar ieinteresētajām pusēm, kā arī to vidū aizvien ieņems būtisku lomu.
Balstīsies uz faktiem: mūsu īstenotās attīstības sadarbības rezultātu dokumentēšana un ilustrēšana bija nozīmīgi Eiropas gada attīstībai kampaņas elementi, atspoguļojot gan veiksmes stāstu, gan izaicinājumu reālus piemērus. Uz rezultātiem balstīta komunikācijas kampaņa būs nozīmīgs ieguldījums 2030. gada darba kārtības ilgtspējīgai attīstībai sekmīgā īstenošanā.
Saglabās Eiropas gada attīstībai garu: Eiropas gada attīstībai moto – mūsu pasaule, mūsu cieņa, mūsu nākotne – ir bijis ļoti veiksmīgs. To iespējams arī izmantot vēstījumos, kas saistīti ar 2030. gada darba kārtību ilgtspējīgai attīstībai.
Eiropas Parlaments, Eiropas Savienības Padome un Eiropas Komisija turpinās Eiropas gada attīstībai 2015 laikā iesākto, lai sekmētu ES centienus 2030. gada darba kārtības ilgtspējīgai attīstībai īstenošanā. Mēs turpināsim informēt un iesaistīt ES pilsoņus ilgtspējīgas attīstības izaicinājumu risināšanā turpmāko 15 gadu laikā.
Deklarācija parakstīta Luksemburgā, 2015. gada 9. decembrī vienā eksemplārā angļu valodā.