PTAC sagatavotai pārskats pār Latvijas nebanku patērētāju kreditēšanas sektora darbību liecina, ka 2014.gada 1.pusgadā nebanku sektora kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji no jauna izsniedza kredītus 185,28 milj.EUR apmērā, kas ir par 11,50% (24,08 milj. EUR) mazāk nekā 2013.gada 1.pusgadā.
Izsniegto kredīta apjoma samazinājumu visbūtiskāk ietekmēja no jauna izsniegto Distances kredītu (tā saukto "ātro kredītu") samazinājums, kas, salīdzinot ar 2013.gada 1.pusgadu, samazinājās līdz 68,19 milj.EUR (samazinājums par 29,56%). Arī izsniegto Hipotekāro kredītu un Kredītu pret kustamas lietas ķīlu (lombarda kredītu) apjoms ir samazinājies par 33,83% un 12,2% salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn.
Ir palielinājies patēriņa kredītu un līzinga un citu ar transportlīdzekli vai citu objektu (izņemot nekustamo īpašumu) nodrošināto kredītu apjoms, Patēriņa kredītu apjoms palielinājies par 16,5%, bet līzinga un citu ar transportlīdzekli vai citu objektu (izņemot nekustamo īpašumu) nodrošināto kredītu apjoms palielinājies par 6,08%.
Latvijas Republikā darbojās 53 licencēti nebanku patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji, kuri nodarbojās ar dažāda veida kreditēšanas pakalpojumu sniegšanu.
Kredītus pret kustamas lietas ķīlu (lombarda kredītus) sniedza 20 sabiedrības, distances un patēriņa kredītus sniedza 16 sabiedrības, līzinga un citus ar transportlīdzekļa vai cita veida objekta (izņemot nekustamo īpašumu) nodrošinājumu saistītus kredītus sniedza 15 sabiedrības, Hipotekāros kredītus sniedza 13 sabiedrības.
Nebanku kreditētāju patērētājiem izsniegto kredītu kredītportfelis, salīdzinot ar tā apjomu, pērn palielinājās par 1,60%, sasniedzot 355,75 milj. EUR. Kredītportfeļa izmaiņas noteica samazinājums distances kredītu un hipotekāro kredītu kredītportfelī, ko kompensēja ievērojams patēriņa kredītu un līzinga un citu ar transportlīdzekli vai citu objektu (izņemot nekustamo īpašumu) nodrošināto kredītu kredītportfeļa palielinājums.
Salīdzinot nebanku kreditēšanas sektorus pēc to maksājumu kavējuma rādītājiem, secināms, ka kopējais kavēto kredītu īpatsvars turpināja samazināties, 2014.gada jūnijā sarūkot līdz 19,39% (2013.gada jūnijā 22,46%).
Analizējot kavētājus pēc kavējuma perioda ilguma, secināms, ka virs 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars būtiski nav mainījies (9,88% 2013.gada jūnijā un 9,86% 2014.gada jūnijā), taču samazinājies ir līdz 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars (no 12,58% 2013.gada jūnijā līdz 9,53% 2014.gada jūnijā), kas varētu būt izskaidrojams ar stingrāku prasību ieviešanu attiecībā uz patērētāju maksātspējas izvērtēšanu, izsniedzot kredītus, kā arī ar ekonomiskās situācijas stabilizāciju valstī..
Savukārt distances kredītu jomā, atšķirībā no citiem kredītu veidiem, visbūtiskāk palielinājās virs 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars, kas salīdzinot ar 2013.gada jūniju, palielinātā par 6,2%. Vienlaikus 2014.gada 1.pusgadā ir samazinājies kavēto saistību virs 90 dienām pieauguma temps, kas ir saistīts gan ar stingrāku prasību ieviešanu attiecībā uz patērētāju maksātspējas izvērtēšanu (kā rezultātā samazinās līdz 90 dienām kavēto saistību īpatsvars), gan no jauna izsniegto kredītu apjoma samazinājumu.
Sākot ar 2014.gada pirmo pusgadu, PTAC, ņemot vērā distances kredītu sniedzēju patērētājiem plaši piedāvāto iespēju - samaksājot atsevišķu maksu par distances kredītu atmaksas termiņa pagarināšanu, uzsāka apkopot statistiku arī par kredītu pagarināšanu. Dati liecina, ka katru mēnesi, izņemot 2014.gada martu, mēnesī veikto pagarinājumu skaits pārsniedz izsniegto kredītu skaitu, kā rezultātā tikai 51% no uz 2014.gada 30.jūniju kredītportfelī esošajiem distances kredītiem ar atmaksu vienā maksājumā bija bez pagarinājuma (11% pagarināti vienu reizi, 7% pagarināti divas reizes, 31% pagarināti trīs un vairākas reizes).
Arī bez procentiem izsniegtajiem distances kredītiem, kurus kreditētāji galvenokārt izsniedz jaunajiem klientiem jeb klientiem, kuri pirmo reizi aizņemas kredītu pie konkrētā pakalpojumu sniedzēja, pagarinājumu skaits pārsniedza mēnesī no jauna izsniegto kredītu skaitu, kas liecina par izplatītu šo kredītu pagarināšanu, proti, atsevišķas maksas samaksu par atmaksas termiņa. Līdz ar to PTAC, veicot nebanku kreditētāju īstenotās komercprakses uzraudzību un plānojot turpmākās darbības, ņems vērā iegūto informāciju, kas, iespējams, liecina par patērētāju maldināšanu saistībā ar izplatītajiem reklāmas materiāliem, kuros tiek sniegta informācija par iespēju saņemt kredītu bez maksas.
Skatīt pilnu pārskatu
Pārskats par nebanku patērētāju kreditēšanas tirgus darbību 2014.gada 1.pusgadā
Pielikums pārskatam par nebanku patērētāju kreditēšanas tirgus darbību 2014.gada 1.pusgadā
Sanita Gertmane,
Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja