DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. martā, 2013
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra
1
1

Inspekcija atgādina par iespēju paziņot par īpašumā esošām senlietām līdz 2013.gada 2.aprīlim

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Ar 2013.gada 23.janvāri arheoloģiskās senvietās zemē, virs zemes vai ūdenī atrastas senlietas (ar datējumu līdz 17.gadsimtam ieskaitot) pieder valstij. Lai likuma grozījumu rezultātā cilvēki saglabātu īpašumā šobrīd tiem jau piederošās senlietas, ir noteikts pārejas periods, kas dod iespēju valsti informēt par personām piederošām senlietām. Likuma pārejas perioda noteikumi nosaka, ka valsts īpašuma tiesības neattieksies uz tām senlietām, par kurām līdz 2013.gada 30.martam persona būs rakstveidā paziņojusi Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai.

Tas nozīmē, ka īpašniekam (valdītājam) ir iespēja senlietu deklarēt, sniedzot par to raksturojošu informāciju (piemēram, krāsu fotoattēlu, senlietas materiālu, izmērus milimetros, iegūšanas veidu, iespējamo datējumu, atrašanas apstākļus, vietu, laiku un citu informāciju). Senlietas īpašnieka interesēs ir ziņas sniegt tādā veidā, kas pietiekami skaidri ļauj identificēt konkrēto senlietu, lai turpmāk izvairītos no pārpratumiem. Inspekcijai sniegtās ziņas nebūs publiski pieejamas. Paziņošanas pienākums neattiecas uz Nacionālā muzeju krājuma priekšmetiem. Šobrīd Inspekcijā ar  jautājumiem par jauno kārtību ir vērsušies daudzi iedzīvotāji, no kuriem vairāki arī paziņojuši par savā īpašumā esošām senlietām.

Ņemot vērā brīvdienas, deklarēšanu var veikt līdz 2013.gada 2.aprīlim (pasta zīmogs) gan pa pastu, gan klātienē Inspekcijas Klientu apkalpošanas centrā Rīgā, kā arī Inspekcijas Reģionālajās nodaļās Kuldīgā, Cēsīs un Rēzeknē. Paziņojuma veidlapas arī elektroniski http://www.mantojums.lv/?cat=881&lang=lv&fulltext_id=6963

Saskaņā ar likuma definīciju ar senlietām tiek saprasti cilvēka apzinātas darbības rezultātā radīti priekšmeti – artefakti (piemēram, rotaslietas, ieroči, darbarīki, iedzīves priekšmeti, keramikas izstrādājumi, monētas veselā vai fragmentārā veidā), kas atrasti zemē, virs zemes vai ūdenī. Arheoloģiskās senvietas ir valsts aizsardzībā esoši kultūras pieminekļi, kā arī tās var būt jaunatklātas senvietas, par kurām likumā noteiktā kārtībā ir pienākums ziņot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai.Likuma grozījumos precizēta līdzšinējā ziņošanas kārtība, kādā informē par atrastiem objektiem, kuriem varētu būt vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība. Paziņošanas laiks ir saīsināts – Inspekcijai par atradumu rakstveidā jāpaziņo ne vēlāk par 5 dienām pēc atrašanas, lai operatīvāk varētu izvērtēt atradumu vietas arheoloģisko nozīmi un mazinātu apdraudējumu to izpostīt.

Turpmāk senlietas, kas atrastas arheoloģiskās senvietās to vērtības dēļ glabās publiskajos muzejos, nodrošinot to saglabāšanu un pieejamību sabiedrībai. Likumā noteikts arī aizliegums valstij piederošās senlietas izvest ārpus Latvijas Republikas.

Aktuāliem jautājumiem rakstiet vkpai@mantojums.lv vai uzdodot jautājumu Inspekcijas mājas lapā sadaļā "Rakstiet mums!":  http://www.mantojums.lv/?cat=641&lang=lv

Aicinām dalīties Jūsu viedoklī Inspekcijas kultūras mantojuma diskusiju forumā: http://forums.mantojums.lv/

Katrīna Kukaine
Kultūras mantojuma politikas daļas vadītājas vietniece
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija
M.Pils iela 17/19
Rīga LV 1050
Tālr. +371 67229272
katrina.kukaine@mantojums.lv
www.mantojums.lv
twitter.com/mantojums

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI