Direktīvu pieņēma, 632 deputātiem balsojot - "par", 25 - "pret" un 19 - "atturas.
"Jaunais likums ir svarīgs energopiegādes drošības un klimata mērķu sasniegšanai. Turklāt tas arī ievērojami stimulēs ekonomiku un palīdzēs radīt jaunas darbavietas. Pats svarīgākais, likums ļaus mazināt ievērojamo enerģijas importu, kas Eiropas Savienībai rada arvien lielākas izmaksas — 2011. gadā tās bija 488 miljardi eiro vai 3.9% no IKP, un īpaši sāpīgi to izjūt krīzes skartās valstis", uzsver par direktīvu atbildīgais deputāts ClaudeTurmes (Zaļie/EFA, Luksemburga).
Sabiedrisko ēku renovācija
Jaunā Energoefektivitātes direktīva nosaka prasību dalībvalstīm ik gadu renovēt 3 % no kopējās platības "centrālās valdības īpašumā esošajās un izmantotajās ēkās, kuras apsilda un/vai dzesē", tas ir, administratīvās pārvaldes iestādēs, kuru pienākumi attiecas uz visu dalībvalsts teritoriju. Noteikumi attiecas uz ēkām, kuru "kuru kopējā lietderīgā platība ir lielāka par 500 m²", bet no 2015. gada jūlija arī uz ēkām kuru platība ir lielāka par 250 m². Dalībvalstis varēs izvēlēties arī citus veidus, kā nodrošināt līdzvērtīgu enerģijas ietaupījumu.
Energotaupības plāni
Energoapgādes uzņēmumiem līdz 2020. gadam jāsasniedz "kumulatīvs enerģijas galapatēriņa ietaupījuma mērķis", kas nedrīkst būt mazāks par ietaupījumu, kas rodas, no 2014. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim ik gadu veicot jaunus ietaupījumus 1,5 % apmērā no galapatērētājiem pārdotā enerģijas apjoma. Ietaupījumu rēķinās no vidējiem pēdējo triju gadu rādītājiem, pirms direktīva stājas spēkā. Minēto taupības programmu varēs nepiemērot enerģijai, ko pārdod transporta vajadzībām, tomēr līdzvērtīgs ietaupījums būs jāsasniedz, izmantojot citus enerģijas taupīšanas veidus.
Energoauditi
Visiem lielajiem uzņēmumiem būs reizi četros gados jāveic energoaudits. Auditi būs jāsāk trīs gadu laikā pēc direktīvas stāšanās spēkā, un auditu veikšana būs jāuztic kvalificētiem un akreditētiem ekspertiem. Tas neattieksies uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.
Finansēšanas mehānismi
Direktīvā ir īpaši noteikumi energoefektivitātes pasākumu finansēšanas mehānismu izveidei. Dalībvalstīm būs jāveicina to veidošana vai jāizmanto jau pastāvošie pasākumi, lai ieguldītu energoefektivitātes palielināšanā.
Nākamie soļi
Direktīva stāsies spēkā 20 dienas pēc teksta publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī un dalībvalstīm būs 18 mēnešu laikā tās noteikumi jāievieš valsts tiesību aktos.
Saites:
- Jauno noteikumu un to izņēmumu izklāsts (angliski) - šeit
- Pieņemtais teksts (klikšķināt uz 11.09.2012) - šeit
- Debašu videoieraksts (klikšķināt uz 11.09.2012) - šeit
- Preses konferences ieraksts (11.05.2012. plkst. 14:00) - šeit
- Ziņu sižets par Energoefektivitātes direktīvu EP - šeit
- Audio vizuālie materiāli par energoefektivitāti -šeit
Kontakti medijiem Latvijā:
Iveta ĶELPE
iveta.kelpe@europarl.europa.eu
(+371) 67 08 54 60 (Rīga)
(+371) 2 948 94 81 (Mob.)
Kontakti medijiem Briselē:
Agnese KRIVADE
agnese.krivade@europarl.europa.eu
+32 2 2843562 (Brisele)
+32 498983983 (Mob.)