Cik varam noprast no pēdējā laika ziņām, Latvijā ir sākusies cilvēku tvarstīšana par "baumu izplatīšanu" par lata devalvāciju. Var jau būt, ka valdība, kura noteikti ir devusi drošības policijai šādu rīkojumu, rīkojas labu nodomu vadīta. Taču rezultāts, kā redzams, ir pretējais.
Vispirms, vārda brīvība ir liela vērtība, taču tā patiesi nav absolūta - to laikam nenoliegs neviens šās vērtības aizstāvis - liberālis, kurš citos kontekstos uztraucas par rasistiskiem un homofobiskiem izteikumiem. Taču tas veids, kā pašlaik tiek mēģināts ierobežot vārda brīvību, ir, mazākais, dīvains. Es nepazīstu šo jaunekli no Ventspils, taču, ja reiz viņš ir ekonomists, tad acīmredzot kaut kādā līmenī var pamatot savus uzskatus. Turklāt, ja likums saka, ka sodāma ir baumu izplatīšana par valsts finanšu stāvokli, ZINOT, ka tās ir nepatiesas, tad pārmest viņam kaut ko tādu ir vienkārši muļķīgi. Nez, vai drošības policijā patiesi strādā makroekonomisti, kuri spēs labāk par šo Smirnovu izvērtēt, kas te ir patiess un nepatiess. Es pilnīgi pieņemu, ka tad, ja cilvēks izplata anonīmas īsziņas par lata devalvāciju, viņu ir pamatoti uzmeklēt un uzvaicāt par šādas rīcības iemesliem - un tad, ja ir pamats domāt, ka viņš nodarbojas ar pliku musināšanu, viņš būtu arī sodāms. Taču izteikt viedokli publiskā diskusijā, neslēpjoties un diskutējot ar citiem, ir tiesības jebkuram un par jebko.
Par Valtera gadījumu vispār nav vērts runāt - tas ir acīmredzams absurds, ka par šādiem, varbūt samērā neveiksmīgiem jociņiem kādu mēģina paņemt ciet. Nez, cik tālu vēl varētu nonākt šī paranoja: varbūt drīz lata stabilitāti apdraudēs arī joku plēšana par Godmani, Slakteri un Rimševiču? Esi sveicināta, Drošības policija! Acīmredzot mēs ar tevi drīz tiksimies!
Lai nu kas, paranoidāla atmosfēra ir uzkurināta pietiekoši, un tas, ja cilvēki tomēr drošības pēc ņem ārā naudu no bankām un pārvērš to eiro, drīzāk ir valdības, nevis Smirnova vai Valtera nopelns. Kad Vācijā sāka iet runa par valsts atbalstu bankām, valsts uzlika šīm bankām par pienākumu skaidri un saprotami skaidrot cilvēkiem situāciju, savus riskus un iespējamos attīstības scenārijus - ko viņi arī darīja visnotaļ saprātīgā veidā, un nekādas cilvēku rindas pie bankomātiem neveidojās. Pie mums turpretī valdošie joprojām atklāti uzskata iedzīvotājus par idiotiem un izvēlas partizānu taktiku: līdz pēdējam brīdim neko neteikt un tad pēkšņi mainīt savu pozīciju par 180 grādiem. Ar banku sistēmu mums viss ir kārtībā, viss ir kārtībā - un te pēkšņi tiek nacionalizēts Parex. Nekādus ārzemju kredītus neņemsim, neņemsim - un te pēkšņi stājamies rindā pēc naudas SFV. Arī es labprāt veicinātu iedzīvotāju uzticēšanos latam un mūsu finanšu sistēmai, labi apzinādamies, ka panika novedīs pie ļoti bēdīgām sekām. Taču man ir grūti atrast kaut vienu iemeslu, kāpēc vajadzētu ticēt tam, ko saka šī valdība. Ja kādam ir priekšlikumi, labprāt tos uzklausītu.