Likumprojekts paredz jaunu pieeju Covid-19 infekcijas izplatības mazināšanai un katra sabiedrības locekļa veselības aizsardzībai. Tas nosaka pienākumu valsts institūcijām sniegt epidemioloģiski drošus pakalpojumus, darba devēja pienākumu nodrošināt epidemioloģiski drošu darba vidi, kā arī darbavietās nodrošināt to, ka noteiktos gadījumos atkarībā no darba specifikas pildīt darba pienākumus var tikai tādi darbinieki, kas ir vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19 infekciju. Lai nepakļautu citas personas inficēšanās riskam, darba devējam gan publiskajā, gan privātajā sektorā būs tiesības prasīt, lai darbiniekam būtu sadarbspējīgs sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu. Darba devējam būs pienākums vērtēt katru gadījumu individuāli, ņemot vērā samērīguma, tiesiskuma un vienlīdzības principu.
Valdībā atbalstītais likumprojekts nosaka, ka valsts institūciju un privātpersonu sniegtajiem pakalpojumiem ir jābūt epidemioloģiski drošiem un darba devējiem ir jānodrošina epidemioloģiski droša darba un mācību vide, it īpaši šādu prasību attiecinot uz ārstniecības iestādēm, sociālās aprūpes iestādēm un uz darbu izglītības jomā.
[Likumprojekta 7.2 panta otrā daļa paredz, ka no šī gada 1. oktobra valsts institūcijās klātienē sniedz epidemioloģiski drošus pakalpojumus. Par epidemioloģiski drošiem pakalpojumiem valsts institūcijās uzskatāmi pakalpojumi, kurus sniedz un saņem personas, kurām ir derīgs sadarbspējīgs sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu. Personām, kurām nav sadarbspējīgs sertifikāts, pakalpojumus sniedz klātienē vienīgi tad, ja tos nav iespējams sniegt attālināti vai pakalpojuma sniegšana attālināti rada risku cilvēka pamattiesību nodrošināšanai. Likumprojekta 7.3 panta otrā daļa paredz, ka par epidemioloģiski drošiem pakalpojumiem veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā uzskatāmi pakalpojumi, kurus sniedz personas, kurām ir sadarbspējīgs sertifikāts. LV portāla red. piezīme]. Paredzēts, ka pārejas periodā līdz šā gada beigām būs iespējama sadarbspējīga sertifikāta aizstāšana ar negatīvu Covid-19 testu. Testēšanas izmaksas personai būs jāsedz no personīgiem līdzekļiem.
Imunizācijas valsts padome uzsver, ka vakcīnām – kādas tiek lietotas Latvijā – nav medicīnisku, klīnisku, zinātnisku iemeslu un situāciju, kad persona tās nevarētu saņemt, izņemot alerģisku reakciju: anafilaksi. Tādēļ nepastāv teorētiskas un praktiskas situācijas, kad medicīnisku vai ar veselību saistītu iemeslu dēļ persona nevarētu tikt vakcinēta pret Covid-19.
Vakcinācija pret Covid-19 ir vienīgais veids, kā reāli cīnīties ar infekciju un atgriezties normālā dzīvē. Šobrīd vakcinācijas temps Latvijas sabiedrībā nav augsti un izplatās Covid-19 infekcijas jaunie paveidi, tāpēc risks straujai infekcijas izplatībai saglabājas. Kopš 2021. gada jūnija otrās nedēļas vakcinācijas iespēju piedāvājums ievērojami pārsniedz pieprasījumu, līdz ar to ikvienam, kurš to vēlas, ir brīva iespēja iegūt vakcīnu nekavējoties.
Lai grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā stātos spēkā, tie vēl ir jāapstiprina Saeimā. Ministru kabinets noteica likumprojektam Saeimā steidzamības statusu.
Likumprojekts "Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā".