Uzmanību! No 2020. gada 1. jūlija Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss ir zaudējis spēku. Administratīvā pārkāpuma procesa norisi un sodu izpildi regulē Administratīvās atbildības likums. Administratīvie pārkāpumi un par tiem piemērojamie sodi ir iekļauti nozaru tiesību aktos.
2014. gadā Valsts ieņēmumu dienestā saņemts 781 fiziskās personas un 261 juridiskās personas iesniegums par valsts budžetā pārmaksāto un nepareizi iemaksāto naudas sodu summu atmaksu, kopā veidojot 1042 pieprasījumus 150 256,76 eiro apmērā.
LV portāla infografika
Šodien, 16. novembrī, spēkā stājas grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas ievieš mehānismu pārmaksāto vai nepareizi iemaksāto administratīvo sodu atmaksai. Pieteikumu soda atmaksai varēs iesniegt trīs gadu laikā.
2014. gadā Valsts ieņēmumu dienests (VID) saņēma vairāk nekā 1000 prasības par pārmaksātu vai nepareizi iemaksātu administratīvo sodu naudas summu atmaksu, kas kopā veido naudas summu 150256,76 eiro apmērā. Līdz šim normatīvie akti neregulēja rīcību, ja administratīvais sods tika pārmaksāts vai kļūdaini ieskaitīts nepareizā bankas kontā, taču atmaksa tika veikta praksē pēc personas lūguma, iepriekš skaidroja Valsts ieņēmumu dienests. Taču no šodienas Administratīvo pārkāpumu kodekss papildināts ar 297.2 pantu, kas paredz mehānismu naudas atmaksai.
Kad notiek naudas kļūdaina iemaksa vai pārmaksa?
Soda pārmaksa visbiežāk veidojas gadījumos, kad persona sākotnēji samaksā naudas sodu, bet vēlāk to pārsūdz un tiesa prasību apmierina. Par administratīvo sodu pārsūdzēšanas iespējām plašu skaidrojumu var lasīt LV portāla rakstā "Administratīvie sodi, to pārsūdzība, nomaksa un piespiedu piedziņa".
Savukārt nepareiza soda nomaksa parasti saistīta ar naudas iemaksāšanu valsts budžeta nepareizajā kontā. Kā Saeimas Juridiskajā komisijā ir skaidrojis Valsts ieņēmumu dienests – šāda situācija notiek, jo administratīvie naudas sodi, atkarībā no pārkāpuma veida, jāiemaksā 26 dažādos kontos, kas var radīt iespējamību, ka nauda netiek ieskaitīta pareizajā kontā.
Kas jādara, lai saņemtu nepareizi vai kļūdaini iemaksāto naudas summu?
Valsts budžetā pārmaksāto vai nepareizi iemaksāto naudas soda summu varēs saņemt atpakaļ, vēršoties VID ar attiecīgu iesniegumu. Savukārt, lai saņemtu atpakaļ pašvaldības budžetā ieskaitīto naudu, ar iesniegumu būs jāvēršas pašvaldībā, kas pieņēmusi lēmumu par naudas soda uzlikšanu.
Nepareizi iemaksāto naudas soda summu atmaksā, ja iesniegums iesniegts triju gadu laikā no dienas, kad maksājums ir atzīts par saņemtu valsts vai pašvaldības budžetā.
Savukārt pārmaksāto naudas soda summu atmaksā, ja iesniegums iesniegts triju gadu laikā no dienas, kad lēmums par naudas soda uzlikšanu kļuvis izpildāms. Piemēram, ja iesniegums iesniegts saistībā ar spēkā stājušos tiesas spriedumu administratīvā pārkāpuma lietā, ar kuru tiesa nolēmusi samazināt vai atcelt piemēroto naudas sodu, tad iesnieguma iesniegšanas termiņš ir skaitāms ar nākamo dienu no tiesas sprieduma spēkā stāšanās dienas.
Ja naudas soda maksātājs nav iesniedzis iesniegumu trīs gadu laikā, tad viņš zaudē tiesības saņemt pārmaksāto vai nepareizi iemaksāto naudas soda summu.
Valsts budžetā pārmaksāto vai nepareizi iemaksāto naudas soda summu, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtu naudas soda maksātāja iesniegumu, atmaksā Valsts ieņēmumu dienests 15 darba dienu laikā no tās institūcijas (amatpersonas) rakstveida atzinuma saņemšanas, kas pieņēmusi lēmumu par naudas soda uzlikšanu.
Pašvaldības budžetā pārmaksāto vai nepareizi iemaksāto naudas soda summu, pamatojoties uz naudas soda maksātāja iesniegumu, atmaksā pašvaldība 15 darba dienu laikā no tās institūcijas (amatpersonas) rakstveida atzinuma saņemšanas, kas pieņēmusi lēmumu par naudas soda uzlikšanu.
Kādos gadījumos maksājumu uzskata par saņemtu valsts budžetā?
Valsts budžetā nepareizi iemaksāto naudas soda summu varēs atmaksāt, ja iesniegums iesniegts triju gadu laikā no dienas, kad maksājums atzīts par saņemtu valsts budžetā. MK noteikumi Nr. 972 "Noteikumi par kārtību, kā veicami maksājumi valsts budžetā un tie atzīstami par saņemtiem, un prasībām tiešsaistes maksājumu pakalpojumu izmantošanai norēķinos ar valsts budžetu" nosaka, ka maksājums ir atzīstams par saņemtu valsts budžetā, ja ir izpildīts vismaz viens no šādiem nosacījumiem: