Viena persona varēs iegādāties līdz 2000 ha zemes, un tā būs obligāti jāizmanto lauksaimnieciskajā darbībā.
FOTO: www.sxc.hu
Daļa būtisku normu spēkā stāsies tikai šā gada 1.novembrī, atsevišķas normas – ar 2015.gada 1.jūliju.
LV portāla skaidrojumā lasiet, ko paredz veiktie grozījumi likumā.Šobrīd ar tādiem pašiem nosacījumiem kā Latvijas pilsoņi un Latvijā reģistrētas juridiskās personas zemi īpašumā var iegūt arī citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, Eiropas Ekonomiskās zonas valstu un Šveices Konfederācijas fiziskas un juridiskas personas.
Vietējie lauksaimnieki cer, ka ar likuma grozījumiem ierobežos ārzemnieku iespējas iegādāties Latvijas zemi. Lauksaimnieki neslēpj, ka veiktie grozījumi pilnībā nav attaisnojuši viņu cerības. Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Armands Krauze piezīmē: "Izdarītie grozījumi vismaz daļēji piebremzēs ārzemnieku "apetīti". Viņi zinās, ka Latvijā ir sarežģītāka sistēma un ir ierobežojumi. Zemes spekulanti uztvers to kā signālu, ka šī joma vairāk tiek uzraudzīta un netiek pieļautas klajas spekulācijas."
"Izdarītie grozījumi vismaz daļēji piebremzēs ārzemnieku "apetīti"."
Saeimā atbalstu neguva vairākas Ministru kabineta (MK) virzītās izmaiņas likumā, kuras zemnieki vērtēja atzinīgi, piemēram, pirmpirkuma tiesību noteikšana.
Par sākotnējām iecerēm LV portāls ir rakstījis iepriekš – Latvijas lauksaimniecības zeme tikai lauksaimniecības attīstībai.
Definēts, kas ir lauksaimnieciskā darbība
Izdarītajos grozījumos noteikts, kas tiek saprasts ar lauksaimniecisko darbību. Par lauksaimniecisko darbību tiek uzskatīta augkopība, lopkopība, iekšējo ūdeņu zivsaimniecība un dārzkopības produkcijas audzēšana un ražošana, tajā skaitā šīs produkcijas pirmapstrāde un pēcapstrāde, ja tā veikta pašā saimniecībā. Ar lauksaimniecisko darbību tiek saprasta arī lauku tūrisma pakalpojumu sniegšana un lauksaimniecības zemes uzturēšana noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī. Lauku tūrisma pakalpojumi ir viesu izmitināšanas pakalpojumi, kas sniegti lauku teritorijās vai lauku apdzīvotās vietās speciāli ierīkotās viesu izmitināšanas telpās vai citās pielāgotās telpās, kā arī ar lauku tūrismu saistītie papildu pakalpojumi, kas balstās uz vietējiem kultūras un dabas resursiem.
Lai varētu iegādāties zemi, būs jāatbilst vairākiem nosacījumiem
Ar šā gada 1.novembri spēkā stāsies nosacījumi, kuriem būs jāatbilst, lai fiziskas un juridiskas personas varētu iegūt lauksaimniecības zemi (nosacījumi uzskaitīti 28.1pantā).
Zemi īpašumā varēs iegūt fiziskas personas, kuras atbildīs visiem nosacījumiem:
Zemi īpašumā varēs iegūt juridiskas personas, kuras atbildīs visiem nosacījumiem:
Lai iegādātos lauksaimniecības zemi, iepriekšminētajām fiziskajām un juridiskajām personām tā novada pašvaldībā, kura teritorijā atrodas attiecīgā zeme, būs jāiesniedz iesniegums. Iesniegumā būs jānorāda zemes turpmākās izmantošanas mērķi, jāpievieno darījuma akts un dokuments, kas apliecina personas tiesības iegūt īpašumā zemi. Attiecīgi pašvaldības komisija pieņems lēmumu par piekrišanu vai atteikumu zemes iegūšanai īpašumā. Darījumu ar lauksaimniecības zemi izskatīšanas kārtība stāsies spēkā 1.novembrī.
Varēs iegūt īpašumā līdz 2000 ha zemes
Ar 1.novembri viena fiziskā vai juridiskā persona īpašumā varēs iegūt līdz 2000 ha lauksaimniecības zemes. Pašvaldībām būs tiesības noteikt vienas fiziskās vai juridiskās personas īpašumā esošās lauksaimniecības zemes maksimālo platību savā administratīvajā teritorijā, nepārsniedzot 2000 ha. Lauksaimniecības zemes platībā netiks ieskaitīta lauksaimniecības zeme, kuru persona nomā vai par kuru tā saņem vienotos platības maksājumus likumā noteiktā vienas personas īpašumā esošās lauksaimniecības zemes maksimālās platības ierobežojuma spēkā stāšanās brīdī.
"Nākamgad būs iespējams novērtēt, kā situāciju būs mainījuši likuma grozījumi. "
Vietējie lauksaimnieki gan ir neizpratnē par maksimālo iegādes apjomu, jo tikai dažiem desmitiem saimniecību ir šādas zemes platības, ņemot vērā, ka valstī kopumā ir ap 20 tūkstošiem saimniecību ar daudz mazākām platībām. Pēc viņu domām, optimālais variants būtu bijis noteikt, ka viens lauksaimnieks drīkst iegādāties līdz 500 ha. Šāda lieluma saimniecības ir rentablas un spēj veiksmīgi saimniekot.
Piemājas saimniecības līdz 10 ha
Izdarītie grozījumi, kas stāsies spēkā ar 1.novembri, noteiks izņēmumus darījumos ar lauksaimniecības zemi. Likuma 28.1panta, 30.1panta un 30.2panta prasības netiks attiecinātas uz lauksaimniecības zemes ieguvējiem, kuru īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošā lauksaimniecības zemes platība darījuma noslēgšanas brīdī un pēc darījuma kopā nepārsniegs 10 ha fiziskajām personām un 5 ha juridiskajām personām. Tas nozīmē, ka ģimene savas piemājas saimniecības vajadzībām varēs iegādāties līdz 10 ha zemes un tās īpašniekam nebūs nepieciešama nedz atbilstoša lauksaimnieciskā izglītība, nedz jāapliecina, ka zeme tiks izmantota lauksaimnieciskajā darbībā, nedz arī jāatbilst pārējām prasībām.
Iepriekšminēto pantu prasības netiks attiecinātas uz
Likuma 28.1panta, 30.1panta prasības netiks attiecinātas uz zemes kopīpašnieku un Latvijas zemes fonda pārvaldītāju.
Zemes noma vismaz uz pieciem gadiem
Daudzi lauksaimnieki apstrādā nomātu zemi un savā veidā atrodas uz "pulvera mucas" – zemes īpašnieks, nomniekam neko nezinot, zemi var pārdot jebkurā brīdī. Likumprojektā, kuru MK nodeva izskatīšanai Saeimā, bija paredzēts, ka nomniekam būtu iespēja uzzināt par ieceri īpašumu pārdot – būtu jāievieto oficiāls paziņojums par zemes pārdošanu. Šī iecere deputātu atbalstu neguva.
"Izdarītie grozījumi nav pilnībā attaisnojuši zemnieku cerības. "
No 1.novembra spēkā stāsies norma – lauksaimniecības zemes nomas līgums jāslēdz rakstveidā vismaz uz pieciem gadiem. Pieci gadi ir salīdzinoši mazs termiņš, lai varētu plānot darbību ilgtermiņā, bet zināms ieguvums tas ir.
Tiks veidots Latvijas zemes fonds
Latvijas zemes fonds tiks veidots ar mērķi nacionālā līmenī veicināt lauksaimniecības zemes resursu aizsardzību un pieejamību, racionālu, efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu, kā arī lauksaimniecības zemes platību saglabāšanu. Zemes fondu veidos nacionālā līmenī uzkrāta lauksaimniecības zeme.
Likums paredz, ka Latvijas zemes fondu veidos, uzturēs un pārvaldīs MK noteikta institūcija – kapitālsabiedrība. Līdz šā gada 30.decembrim MK jānosaka Zemes fonda pārvaldītājs, kuram sava darbība jāuzsāk līdz nākamā gada 1.jūlijam.
Lauksaimnieku pārstāvis A.Krauze norāda, ka tikai nākamgad būs iespējams novērtēt, kā esošo situāciju ar lauksaimniecības zemi būs mainījuši likumā izdarītie grozījumi – kā tie būs ietekmējuši zemes cenas, cik daudz pašu zemnieki būs iegādājušies zemi un cik daudz ārzemju lauksaimnieki būs izmantojuši šo iespēju.