Saņemot algu, katrs var pārliecināties, cik un kādi nodokļi ir ieturēti, kā arī būt informēts par nostrādātajām stundām, tajā skaitā virsstundām, nakts laikā un svētku dienās nostrādātajām.
FOTO: Māris Kaparkalējs, LV
Darba līgums
Atalgojuma vai algu sākotnēji nosaka, slēdzot darba līgumu ar darba devēju. Darba līgumu slēdz pirms darba uzsākšanas. Darba līgumā ir paredzēts, kādā veidā tiek noteikta alga. Ja noteikta akorda alga (mēnešalga), tad to aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas paveikts, strādājot normālu darba laiku nedēļā (8 stundas dienā, 40 stundas nedēļā).
Ja noteikta laika darba alga, to aprēķina pēc faktiski nostrādāto stundu skaita. Šādos gadījumos darbinieks strādā pēc uzņēmumā noteikta darba grafika, un stundas tiek uzskaitītas tabelē. Saskaitot mēnesī nostrādātās kopējās stundas, tiek aprēķināta laika darba alga.
Darba samaksas aprēķins
Izmaksājot darba samaksu, darba devējs izsniedz darba samaksas aprēķinu, kurā norādīta:
Pēc darbinieka pieprasījuma darba devējam ir pienākums šo aprēķinu izskaidrot.
Algas nodokļa grāmatiņa
Stājoties jaunās darba attiecībās, darbavietā jāiesniedz algas nodokļa grāmatiņa. Strādāt var daudzās darbavietās, bet algas nodokļa grāmatiņa jāiesniedz pamata darbavietā. Papildu darbavietās strādā uz noslēgtā darba līguma pamata. Var strādāt arī uz uzņēmumu līguma pamata, ja darbs ir vienreizēja rakstura ar mērķi sasniegt konkrētu rezultātu.
Personām, kuras uzsākušas darba gaitas pirmo reizi, algas nodokļa grāmatiņa jāizņem Valsts ieņēmumu dienestā.
Algas nodokļa grāmatiņai ir svarīga nozīme, jo, pamatojoties uz to, grāmatvedis, aprēķinot darba algu, piemēro algai neapliekamo minimumu un atvieglojumus, kas samazina ar algas nodokli apliekamo ienākumu.
"Nereti gadās dzirdēt, ka darba devējs algas nodokļa grāmatiņu neatdod."
Tātad, ja persona vēlas saņemt nodokļa grāmatiņu, ja vēlas ierakstīt tajā apgādājamās personas (biežāk bērniņa piedzimšanas gadījumos), ja iegūta invaliditāte, ja sasniegts pensijas vecums, tad ir jāiet uz Valsts ieņēmumu dienestu un, uzrādot attiecīgos dokumentus (pasi, bērna dzimšanas apliecību u.c.), jums izsniegs algas nodokļa grāmatiņu vai veiks attiecīgu ierakstu tajā. Ierakstu par pensiju un invaliditāti nodokļu grāmatiņā veic Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA).
Ja personas vainas dēļ algas nodokļa grāmatiņa ir bojāta vai pazaudēta un ir nepieciešams izsniegt jaunu algas nodokļa grāmatiņu, maksa par atkārtotu grāmatiņas izsniegšanu ir 10 latu. Atkārtoti algas nodokļa grāmatiņu izsniedz bez maksas, ja maksātājs iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam izziņu par to, ka grāmatiņa ir zudusi vai bojāta stihiskā nelaimē vai citādā piespiedu kārtā.
Neapliekamais minimums
Attiecībā uz strādājošiem pensionāriem valsts nenosaka tiem piemērot neapliekamo minimumu sakarā ar to, ka tiek saņemta pensija. Tomēr strādājošajiem pensionāriem tiek piemērots cits neapliekamais minimums – 165 lati mēnesī vai 1980 lati gadā, ko piemēro pensijai VSAA.
Ja pensija ir mazāka par 165 latiem mēnesī, tad var iesniegt gada ienākumu deklarāciju un 1980 latus piemērot visiem ienākumiem, tostarp darba algai. Jo grāmatvedis darba algai nepiemēro pensionāra neapliekamo minimumu. Tādējādi var izveidoties nodokļu pārmaksa, kuru jūs esat tiesīgi saņemt no budžeta atpakaļ.
Strādājošajiem pensionāriem ir tiesības uz:
Darba devējs no savas peļņas par darbinieku maksā
Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas:
Uzņēmējdarbības riska valsts nodevu 0,25 latus.
Darba devējs no mūsu darba algas ietur
Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas:
Algas nodokli - 26 procentus.
Pamata darbavietā mūsu apliekamo ienākumu, ko apliek ar algas nodokli, samazina par
Darba algas aprēķina piemērs
300 x 9% = Ls 27
300 – 27 = Ls 273
273 – 35 = Ls 238
238 – 63 = 175 Ls
175 x 26% = Ls 45,50
300 – 27 – 45,50 = Ls 227,50
Darba devēja pienākums
Gadam beidzoties, darba devējs ne vēlāk kā 15 dienu laikā pēc darbinieka pieprasījuma saņemšanas izsniedz viņam paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām, kā arī nosūta VID paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām. Paziņojumā ir norādīta visa gada laikā aprēķinātā darba alga un ieturētie nodokļi. Fiziskā persona paziņojumu izmanto, lai aizpildītu gada ienākumu deklarāciju par attaisnotajiem izdevumiem un saņemtu no budžeta iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu.
Ja darba attiecības ir izbeigtas
Ja darbinieks ir pārtraucis darba attiecības, tad darba devēja pienākums ir OBLIGĀTI atdot darbiniekam algas nodokļa grāmatiņu darba attiecību izbeigšanas dienā un izsniegt paziņojumu par saņemto atalgojumu un ieturētajiem nodokļiem, kā arī izziņu.
Darba devējam ir pienākums pēc darbinieka rakstveida pieprasījuma triju darba dienu laikā izsniegt rakstveida izziņu:
Nereti gadās dzirdēt, ka darba devējs algas nodokļa grāmatiņu neatdod. Ja tas nav pārpratums, tā uzskatāma par ļaunprātīgu rīcību, un darba ņēmējam ir tiesības par to ziņot tiesībsargājošām iestādēm, Valsts ieņēmumu dienestam un Valsts darba inspekcijai.
Darba devējs par darbiniekam taksācijas periodā (gada laikā) izmaksātajām summām (aprēķināto bruto darba algu), kā arī par atskaitītajām summām (neapliekamo minimumu, atvieglojumiem), aprēķināto un nomaksāto algas nodokli izdara attiecīgu ierakstu algas nodokļa grāmatiņā. Pārtraucot darba attiecības, darbiniekam ir tiesības uz kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu, kuru aprēķina proporcionāli nostrādātajam periodam (laikam) uzņēmumā.
Kompensācija par darba attiecību izbeigšanu
Ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts lielāks atlaišanas pabalsts, uzteicot darba līgumu Darba likuma 100. panta piektajā daļā un 101. panta pirmās daļas 6., 7., 8., 9.,10. vai 11. punktā noteiktajos gadījumos, darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu šādā apmērā:
Jāatgādina, ka Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma Pārejas noteikumi paredz, ka 2010. un 2011. gadā valsts un pašvaldību institūciju amatpersonām (darbiniekiem) atlaišanas vai atvaļināšanas pabalsts izmaksājams šādā apmērā:
Pēc darba attiecību pārtraukšanas
Persona, pārtraucot darba attiecības, meklē jaunu darbu un dodas uz Valsts nodarbinātības dienestu stāties darba meklētāju uzskaitē. Vienlaikus tā dodas uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru noformēt bezdarbnieka pabalsta saņemšanu.
"Paziņojumā ir norādīta visa gada laikā aprēķinātā darba alga un ieturētie nodokļi."
Praksē diemžēl ir gadījumi, kad VSAA atsaka pabalsta izmaksu sakarā ar to, ka darba attiecības nav izbeigušās. Tādos gadījumos nekavējoties ir jāiet uz VID, kas jums palīdzēs šo situāciju atrisināt.
Darba devējs šajā gadījumā nebija ievērojis nodokļu normatīvajos aktos noteiktās prasības - darbiniekam pārtraucot darba attiecības, līdz nākamā mēneša 15. datumam paziņot par to Valsts ieņēmumu dienestam, kas savukārt to tālāk ziņo VSAA.
Kur paliek nodokļi
Algas nodoklis. Algas nodoklis tiek ieskaitīts maksātāja dzīvesvietas pašvaldības budžetā un valsts pamatbudžetā atbilstoši gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktajam sadalījumam.
Pašvaldības izlieto jūsu iemaksāto nodokli, lai nodrošinātu ar bezmaksas skolām, bērnudārziem, kultūras namiem, parkiem; kārtību pilsētā, ielu tīrību un citām sabiedrībai nepieciešamām vajadzībām.
Valsts šos maksājumus izmanto jūsu veselībai, kas daļēji tiek segta no valsts budžeta.
Jāņem vērā, ka ne visas medicīnas izmaksas var nosegt ar šo nodokli. Ja cilvēki izvairās no nodokļa nomaksas, saņemot algu aploksnēs, arī medicīna tai paredzēto naudu nesaņem. Jo godprātīgāk maksāsim nodokļus, jo valstī būs lielāka iespēja iegādāties slimnīcām nepieciešamo aparatūru un tehniku, kas vajadzīga tikai un vienīgi mums pašiem.
VSAOI. Maksājot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, mēs nodrošinām sevi:
Darbiniekiem, kas vēl joprojām saņem algu aploksnēs, ir jāsaprot, ka tā ir nevis darba devēja, bet paša cilvēka apkrāpšana, kas necīnās un neko nedara, lai šādas attiecības pārtrauktu. Cietējs ir darba ņēmējs, bet ne darba devējs. Ir saprotams, ka daudzi par pensiju vēl nedomā - citam tā vēl ļoti tālu. Taču neviens nezina un nevar paredzēt, kas var notikt rīt vai parīt: arī grūtniecību var plānot un laikus veikt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, bet nelaimi paredzēt mēs nevaram.
Ja cilvēks cieš nelaimes gadījumā vai saslimst ar tik veselībai postošu slimību, kas ne tikai neļauj turpināt līdzšinējās darba attiecības, bet padara arī cilvēku par invalīdu, tad slimības pabalsti un invaliditātes pensija ir atkarīga tikai no veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Ja tādas nav veiktas vai veiktas no minimuma, tad arī uz pabalstu un pensiju var cerēt tikai minimālā apmērā.
Nodokļu nemaksāšana ietekmē arī kredīta un līzinga iespējas. Ja jūs vēlēsieties veikt lielāku pirkumu – iegādāties auto vai nekustamo īpašumu -, banka var atteikties izsniegt jums kredītu, jo VID un VSAA izsniegtajā izziņā oficiālie ienākumi neliecinās par iespēju segt kredīta izmaksas.