NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
04. maijā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
9
9

Sargāsim Satversmi, mūsu neatkarīgo un demokrātisko valsti!

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Filma “Atver Satversmi” ir Latvijas juristu aicinājums ikvienam pilsonim iedziļināties mūsu pamatlikumā un izprast tajā ietvertos demokrātiskas valsts funkcionēšanas mehānismus un aizsargātās cilvēka pamattiesības.

Publicitātes foto

Valsts svētku un Demokrātijas nedēļas ietvaros šim aicinājumam pievienojas arī oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis", kas Satversmes simtgades ietvaros ir sarūpējis vairākus nozīmīgus izziņas avotus, lai iedvesmotu ikvienu Latvijas iedzīvotāju izlasīt un iepazīt valsts pamatlikumu un tā unikālo vēsturi. Maijā klajā nāks vēl divi nozīmīgi veikumi – izdevums jauniešiem “Satversme kabatā” un filma "Atver Satversmi".

Satversmes simtgadei šogad tiek veltīti vairāki pasākumi, tai skaitā oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" pienesums: februārī iznāca “Jurista Vārda” eseju krājums “Latvijas Republikas Satversmei – 100”, publiskota vietne Satversme100.lv (tajā plašāk par jubilejas gadu) un LV portālā atvērta tematiskā sadaļa "Satversme".  Satversmes simtgadei par godu ir izveidota vienota interaktīva grafiskā zīme  "Satversme – 100" (autore Dita Pence), kuru aicinām izmantot Satversmes jubilejas gada izglītojošās un informatīvās aktivitātēs.

Filma "Atver Satversmi"

Projektu īsteno "Latvijas Vēstneša" izdotā žurnāla "Jurista Vārds" redakcija sadarbībā ar Latvijas Republikas Satversmes tiesu. Iecere par šādu audiovizuālu Satversmes popularizēšanu "Jurista Vārds" redakcijā radusies jau pirms vairākiem gadiem. Filma “Atver Satversmi” ir Latvijas juristu aicinājums ikvienam pilsonim iedziļināties mūsu pamatlikumā un izprast tajā ietvertos demokrātiskas valsts funkcionēšanas mehānismus un aizsargātās cilvēka pamattiesības.

"Izprotot Satversmes vērtības un apzinoties priekšrocības, ko ikkatram dod tiesiska un demokrātiska valsts, varam cerēt uz Latvijas sabiedrības nepieciešamo līdzdalību demokrātijas funkcionēšanā, noturību pret apdraudējumiem un gatavību aizstāvēt Latviju kā neatkarīgu un demokrātisku valsti jebkuru satricinājumu apstākļos," filmas ieceri skaidro žurnāla "Jurista Vārda" galvenā redaktore Dina Gailīte.

Katru “sēriju” ievada konkrētās Satversmes nodaļas komentārs, kam seko secīgi Satversmes pantu lasījumi. Filmu veidojis režisors Juris Sējāns kopā ar radošo grupu no "Jurista Vārda" un Satversmes tiesas. Filma ir bez maksas pieejama jebkuram interesentam internetā, savukārt filmas “garās versijas” kopīgā skatīšanās, klātesot visiem tās dalībniekiem, veidotājiem un atbalstītājiem, paredzēta 26. maijā.

Plašāk par filmu – žurnāla "Jurista Vārds" 3. maija laidiena redakcijas slejā.  

Filmas “Atver Satversmi” ievaddaļa


Visas filmas “Atver Satversmi” daļas ir pieejamas “sēriju” veidā – atbilstoši Satversmes struktūrai:

Izdevums jauniešiem "Satversme kabatā"

Drīzumā klajā nāks “Latvijas Vēstneša” sagatavota grāmata skolu jaunatnei “Satversme kabatā”. Radošā komanda: teksts Jānis Joņevs, ilustrācijas Reinis Pētersons, salikums Juris Petraškevičs.

Šai grāmatai ir divas daļas. Pirmajā daļā tiek stāstīts par Satversmes tapšanas vēsturi un nodaļu pēc nodaļas izskaidrota Satversmes būtība. Otrajā daļā lasāma pati Satversme. Noslēgumā pievienots  faktogrāfiskais materiāls – konstitucionālā regulējuma attīstības svarīgākie notikumi.

"Grāmata būs Latvijas valsts dāvinājums visiem 9. klašu beidzējiem. Skolēniem to palīdzēs aizgādāt Tieslietu ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija. Izdevums bagātināts ar krāsainām ilustrācijām un saistošu vēstījumu par Latvijai vissvarīgāko grāmatu, kā to nodēvējis rakstnieks Jānis Joņevs. Ceram, ka Latvijas jaunajiem pilsoņiem tā būs interesanta tikšanās ar Latvijas pamatlikumu, un grāmatiņa lieti noderēs tālāko mācību gaitā," izdevuma misiju raksturo "Latvijas Vēstneša" valdes priekšsēdētāja Daina Ābele.

Caur vēstures un tiesību prizmu – LV portāla tematiskā sadaļa "Satversme"

Latvijas Republikas Satversme ir ne tikai viena no vecākajām un lakoniskākajām konstitūcijām Eiropā, tas ir vienīgais valsts pamatlikums pasaulē, kas ticis atgriezts tiesiskajā realitātē pēc tā darbības nelikumīgas apturēšanas vairāk nekā piecdesmit gadu garumā. Nepieminot Satversmi un tās likteni 100 gados, ir gandrīz neiespējami izstāstīt mūsu valsts vēsturi un 1990. gada 4. maija notikumus, to ietekmi uz daudziem procesiem šodien. Zināt savas valsts pamatus ir būtiski arī tāpēc, lai dažādām nekrietnām informatīvām manipulācijām ar mērķi apšaubīt, diskreditēt Latviju nebūtu auglīgas augsnes, kur izplatīties.

Satversmes simtgades projekta ietvaros LV portāla (lvportals.lv) redakcija veido tematisko sadaļu "Satversme", kurā vienuviet ir pieejama skaidrojošu publikāciju sērija par Latvijas valsts pamatlikumu, tā attīstību un nozīmi.

"LV portāla tematiskajā sadaļā ikviens iedzīvotājs var atrast skaidrojumus un infografikas par to, kas ir konstitūcija, kā tapa Latvijas Republikas Satversme, kā laika gaitā ir mainījies valsts konstitucionālais regulējums, kā saprast tajā ietvertos jēdzienus un vērtības. Skaidrojumi veidoti tā, lai tie būtu uztverami arī lasītājiem bez juridiskām priekšzināšanām un lai tos kā papildu informācijas avotu varētu izmantot izglītošanās procesā arī jaunieši, apgūstot vēsturi un sociālās zinības,” uzsver LV portāla galvenā redaktore Edīte Brikmane

Zini un izmanto!

Labs saturs
9
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI