NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
03. martā, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Tieslietas
16
16

Šodien tiešsaistē notiek ikgadējās “Notāru dienas”

Notāri šodien, 3. martā, atver “virtuālo kabinetu”. Ikgadējās “Notāru dienās” aicina bez maksas konsultēties mantojuma, nekustamā īpašuma iegādes un laulības šķiršanas lietās. Tikšanās notiek tiešsaistē.

Par spīti ārkārtējai situācijai, arī šogad, 3. martā, visas dienas garumā norisināsies gadskārtējās “Notāru dienas”.

Tās šoreiz būs atšķirīgas, jo tiks organizētas interneta vidē – notāram un apmeklētājam individuāli tiekoties īpaši izveidotajā “virtuālajā kabinetā” lietotnē “Zoom”. Turklāt paralēli privātajām konsultācijām notāri interneta vidē rīkos arī publiskas diskusijas, kurās ne tikai mudinās sakārtot dokumentus elektroniski un sniegs praktiskus padomus un ieteikumus, kas skar dažādas cilvēkam nozīmīgas dzīves jomas, bet arī uzlabos iedzīvotāju digitālās prasmes, skaidrojot, kā izmantot notāru pakalpojumus tiešsaistē. Šogad arī pirmo reizi sadarbībā ar skolu programmu “Dzīvei gatavs” notiks īpašs pasākums vidusskolēniem “Iekāp notāra kurpēs”, sniedzot iespēju jauniešiem izzināt šīs profesijas “aizkulises”.

Esi mājsēdē? Sakārto dokumentus elektroniski!

Apkopotie dati par 2020. gadu rāda, ka notāru sniegto attālināto pakalpojumu skaits Covid-19 laikā pieaudzis vairāk nekā 30 reižu, tomēr tas ir tikai 0,6% no gada laikā veiktajām notariālajām darbībām, tāpēc arī digitālo prasmju trenēšanai “Notāru dienās” tiks pievērsta īpaša uzmanība. Individuālo konsultāciju laikā notāri sniegs arī praktiskus padomus, kā pakalpojumus izmantot attālināti, jo līdz šim lielākā daļa iedzīvotāju ieraduši notāru biroju apmeklēt klātienē.

Notāri atzīst, ka šī būs lieliska iespēja pārliecināties, ka ienākt pie notāra virtuālajā kabinetā vai ieaicināt notāra virtuālo biroju savās mājās, ir gan vienkārši, gan ērti un ātri. Turklāt attālinātos pakalpojumus iespējams saņemt no jebkuras vietas pasaulē. Un, kad tas tiks apgūts, turpmāk laiku un enerģiju varēs vairāk veltīt ģimenei un hobijiem, nevis iestāžu apmeklējumiem.

“Jaunajā realitātē cilvēkam ir parādījies brīvs laiks, kas iepriekš tika rezervēts ceļojumiem, koncertiem, teātra izrādēm, sporta pasākumiem. Tagad cilvēki vairāk pievēršas savstarpējām attiecībām, nākotnes plānošanai un pagātnes sakārtošanai, tostarp dokumentiem,” saka Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš, piebilstot, ka to pierāda testamentu skaita, pirkuma līgumu un dāvinājuma līgumu pieaugums vidēji par 9–15%.

Zvērināti notāri aicina uz bezmaksas konsultācijām un profesionāļu diskusijām

  • No plkst. 13.20 līdz 14.20 tiešsaistes diskusija par mantojuma lietām

Covid-19 laiks sāpīgi parādīja bezrūpības sekas, kad mantojuma atstāšana nav plānota savlaicīgi un laikus nav dots pēdējās gribas rīkojums, kā arī nav sagādāts elektroniskais paraksts. Vairāk nekā 90% gadījumu notāra vizītes slimnīcās, aprūpes namos un ieslodzījuma vietās nevarēja notikt karantīnas dēļ, un elektroniskā paraksta neesība liedza notāram attālināti sagatavot cilvēkam vajadzīgo dokumentu. Tāpēc šajā sarunā zvērināti notāri skaidros, kāpēc ir svarīgi laikus stiprināt savu identitāti digitālajā vidē un kā šīs lietas sakārtot visērtāk.

  • No plkst. 14.30 līdz 15.30 tiešsaistes diskusija par nekustamā īpašuma jautājumiem

Mājas, dzīvokļa vai zemes iegāde ir viena no lielākajām investīcijām cilvēka dzīvē, tāpēc ir būtiski darījuma drošībai veltīt pienācīgu uzmanību, tostarp izpētīt iepriekšējos darījumus, lai ilgtermiņā nosargātu īpašumu. Šajā sarunā notāri dalīsies pieredzē, kā, iegādājoties vai pārdodot īpašumu, ar mērķtiecīgām un pārdomātām darbībām sevi pasargāt no iespējamās krāpniecības.

  • No plkst. 15.40 līdz 16.40 notāri pievērsīs uzmanību ģimenes lietām

Sev svarīgus jautājumus varēs uzdot gan tie, kuri pošas kāzām vai jau ir laulājušies vai vienkārši dzīvo kopā, kā arī tie, kuri nolēmuši šķirties vai jau dzīvo atsevišķi. 2020. gadā vairāk nekā 3000 pāru pieņēma lēmumu šķirt laulību pie notāra. Notāru novērojumi liecina, ka vienošanās par to, kā vecāki turpmāk rūpēsies par bērniem, daudzos gadījumos ir formāla un strīdi pēc laulības šķiršanas nereti turpinās gadiem ilgi, pieaugušo attiecībās ieraujot arī bērnus. Ieklausoties notāru padomos, iespējams ne tikai uzlabot savas dzīves kvalitāti, bet arī pārvarēt attiecību krīzi – kā rāda notāru sistēmas statistika, 2% gadījumu pāri maina savu lēmumu šķirt laulību.

2021. gada 3. marta “Notāru dienu” programma

Programmas “Dzīvei gatavs” lekcijas: “Iekāp notāra kurpēs”

11.20–12.00: Notāra profesijas nozīmīgums

12.00–12.10: Pārtraukums

12.10–12.50: Profesijas ceļš “No skolēna līdz zvērinātam notāram”

12.50–13.00: Latvijas Valsts prezidenta un Tieslietu ministra uzruna jauniešiem

Dalība “Zoom” platformā – tikai reģistrētajiem dalībniekiem; tiešraide sociālo tīklu vietnē “Facebook” – visiem ieinteresētajiem.

“Notāru dienas” tiešsaistē

13.00–13.20: Atklāšana – Latvijas Valsts prezidenta uzruna un Tieslietu ministra uzruna notāriem un apmeklētājiem

13.20–14–20: 1. diskusija – mantojuma lietas

14.20–14.30: Pārtraukums

14.30–15.30: 2. diskusija – nekustamais īpašums

15.30–15.40: Pārtraukums

15.40–16.40: 3. diskusija – laulības šķiršana

16.40–17.00: Pārtraukums, aicinām pieslēgties individuālajām konsultācijām “Zoom” platformā

Tiešraide šajā “Facebook” pasākumā.

Individuālās konsultācijas

17.00–19.00: Bezmaksas individuālās konsultācijas tiešsaistē

Pieslēgšanās “Zoom” platformā, sekojiet līdzi jaunumiem šajā pasākumā, lai izmantotu “Zoom” saiti.

#NotāruDienas #DigitālāsPrasmes #NotāruDiena #MansNotārs

Labs saturs
16
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU