NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
23. septembrī, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Dienas fakts
TĒMA: Veselība
3
3

Par stresu darbā ir jārunā

FOTO: Freepik

Valsts darba inspekcija (VDI) pirmdien, 23. septembrī, uzsāk informatīvo kampaņu par darba aizsardzību, lai pievērstu sabiedrības uzmanību psihoemocionālajiem darba vides riska faktoriem, arī stresam darbavietā. Vairākās valsts un pašvaldību iestādēs (īpaši tajās, kurās darbinieki intensīvi strādā ar klientiem) tiks izsūtītas anketas. Anketas ir anonīmas un, to mērķis ir ievākt ziņas par mikroklimatu darba vietā.

Mūsdienās katrs savā darbavietā saskaras ar stresu jeb, kā speciālisti to dēvē, psihoemocionālajiem vai psihosociālajiem darba vides riska faktoriem. Šie jēdzieni raksturo ļoti plašu dažādu situāciju un faktoru kopumu, kas spēj nodarbinātajiem radīt psiholoģisku, sociālu un fizisku kaitējumu. Tie ir, piemēram, darba laika deficīts, nespēja ietekmēt darba procesu, darbs izolācijā, paaugstināta atbildība, vardarbība, u. c.

Ir atzīts, ka gandrīz trešdaļa Eiropas Savienības valstu iedzīvotāju cieš no stresa darbā. Arī Valsts darba inspekcijā darba devēji un darbinieki vēršas ar jautājumiem par psihoemocionālajiem riskiem darbavietā. Biežākie psihoemocionālie riski darbavietā ir saistīti ar sliktu savstarpējo komunikāciju un emocionālo vardarbību no kolēģu un vadības puses. Sabiedrībā psihoemocionālo risku izraisītie sarežģījumi darbavietā tiek ignorēti un slēpti, cerot, ka tie izzudīs paši no sevis, skaidro VDI.

Kampaņas laikā tiks veikta anonīma darbinieku anketēšana tiešsaistē ar mērķi noskaidrot, kā paši darbinieki vērtē psihoemocionālos darba vides riskus darbavietā. Pēc anonīmo anketu datu analīzes VDI inspektori no 14. oktobra dosies uz aptaujātajiem uzņēmumiem un iestādēm, lai pārrunātu un sniegtu informāciju par veicamajiem pasākumiem, kas darba devējam būtu jāveic psihoemocionālās darba vides uzlabošanā. Kā arī tiks vērtēts, kā darbavietā notiek psihoemocionālo risku novērtējums, kādi pasākumi tiek veikti šo risku mazināšanai un kā tiek sabalansēts darbinieku darba un atpūtas laiks (atvaļinājumi, brīvdienas, virsstundas u. c.).

Īstenojot šo kampaņu, Valsts darba inspekcija cer, ka tiks veicināta darbinieku un darba devēju abpusēja ieinteresētība risināt problēmas, kas saistītas ar psihoemocionālo darba vidi.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU