Inflācija Lietuvā 2008. gadā prognozēta 11,8%, t. i., par 2% vairāk nekā prognozēts šāgada aprīlī. Lietuvas politiķi par straujo cenu kāpumu satrauktos iedzīvotājus parasti mierina, sakot: „...tomēr inflācija pie mums nav tik augsta kā kaimiņzemē Latvijā!” Lietuviešiem tas gan tāds mazs mierinājums.
Vēl viena netīkama ziņa – valstī pieaug bezdarbs. Līdz šim bija dzirdamas runas tikai par darbaspēka trūkumu – trūkst autovadītāju, trūkst metinātāju, nepietiek būvnieku utt. Tagad situācija mainās. Ja 2007. gadā bezdarba līmenis valstī bija 4,3%, tad Lietuvas banka 2008. gadam jau prognozē bezdarba līmeņa pieaugumu līdz 5,5 procentiem. Bezdarba līmenis 2009. gadā sasniegšot 6 procentus. Šā gadsimta sākumā – 2001. gadā – Lietuvā bezdarba līmenis sasniedza 11 procentus.
Kas bezdarbu veicina
Iemesli izmaiņām darba tirgū ir vairāki. Pirmkārt, ne mazums darbinieku tiek atlaisti, jo aizvien vairāk investē modernās iekārtās un strādniekus nomaina „mašīnas”. Lietuva vairs nav lēta darbaspēka zeme, un jau patlaban uzņēmējiem atmaksājas ieguldīt dažus miljonus ražošanas modernizācijā un algot pāris desmit darbinieku mazāk. To rāda uzņēmumu, it īpaši ražojošu uzņēmumu ekonomiskie rādītāji – strādnieku skaits samazinās, tajā pašā laikā ražošanas apmēri aug. Eksperti to vērtēt pozitīvi: jo vairāk esi ieguldījis, jo vairāk esi saistīts ar vietu, kurā esi ieguldījis, un savu ražošanu tik vienkārši nepārtrauksi.
"Viļņas Darba biržā šāgada pirmajā pusgadā iegriezušies 25 tūkstoši darba meklētāju, no kuriem 19 tūkstošiem tajā brīdī nav bijis pilnīgi nekāda darba."
Tiesa, pēc Lietuvas iestāšanās ES brīvo darba vietu rašanos veicināja arī ievērojamā lietuviešu darba meklētāju emigrācija uz Īriju un citām ES valstīm. Tomēr galvenais strādnieku atlaišanas iemesls patlaban ir produkcijas pieprasījuma samazināšanās. Jau minētie autovadītāji un būvnieki un arī citu profesiju darbinieki ir mazāk vajadzīgi, jo samazinājies pieprasījums pēc viņu prasmēm.
Visai nepatīkama izveidojas situācija tad, kad strādājošos atlaiž masveidā. Pagājušajā nedēļā tika ziņots, ka Paņevežas fabrika ,,Lino audiniai” atlaiž 500 strādnieku. Savukārt nekustāmā īpašumu tirgus apgrozījuma krišanās diezgan strauji samazina darba vietas būvniecībā.
Viļņas Darba biržā šāgada pirmajā pusgadā iegriezušies 25 tūkstoši darba meklētāju, no kuriem 19 tūkstošiem tajā brīdī nav bijis pilnīgi nekāda darba. Šis skaits ir par 21% lielāks nekā attiecīgajā periodā iepriekšējā gadā.
Lietuvas banka uzskata, ka ar likumu apstiprinātā minimālās darba algas indeksācija diemžēl samazina darba tirgus pašregulācijas mehānismu un tas varētu ietekmēt inflācijas pieaugumu.