Latvijas goda konsuls Brazīlijā Jānis Grimbergs uzver, ka viņa darba galvenais uzdevums bija darīt Latviju vairāk pazīstamu Brazīlijā, kuras cilvēkiem mūsu valsts ir visai sveša. J.Grimberga vecāki, kuri bija baptisti, kopā ar daudziem citiem latviešiem uz Brazīliju izceļoja 1920.gados. Kopumā Brazīlijā esot bijis ap 20 tūkstoši latviešu, taču vairums viņu nu jau ir asimilēti. Aktīvi un joprojām latviski ir vismaz 2000 tautiešu, kuriem, kā zināja stāstīt goda konsuls, ir kāds kontakts ar Latviju.
„Tagad, kad Latvija iestājusies ES, latvieši atceras par to un vēlas saņemt Latvijas pilsonību."
„Dažiem saknes ir ļoti stingri saglabājušās, daži jau ir trešā, ceturtā paaudze, kas uztur tradīcijas un runā latviski." Daudzi no viņiem vēlas iegūt dubultpilsonību.
„Visās izdevībās, kuras man bija, vienmēr uzstājos kā Latvijas pārstāvis, stāstot par to," sacīja J.Grimbergs, kurš pēc profesijas ir zobārsts. „Otrs mans mērķis ir attīstīt komerciju, tirdzniecību, kas ir sarežģīta lielā attāluma dēļ." Daudz uzmanības viņš pievērsis kultūras sadarbībai. Brazīlijā pabija arī TTT basketbolistes, kuras Pekinas olimpiskajās spēlēs ar brazīlietēm.
Tikko Latvijas goda konsula Austrijā kārtā nokļuvušais Martins Šoisvols galveno uzsvaru liek uz ekonomisko sadarbību. Viņš pats vada sabiedrisko attiecību aģentūru, tāpēc gluži dabiski izdodas veidot kontaktus starp cilvēkiem dažādās valstīs. M.Šoisvols dzīvo Lincā, kas ir liels komerciāls centrs, kurā koncentrējas daudzi uzņēmumi. „Būt par Latvijas goda konsulu ir laba iespēja Eiropas idejas vārdā sasaistīt dažādas valstis un arī veicināt uzņēmumu sadarbību."
"Latīņamerikā, Karību jūras reģionā un Āfrikā Latvijas intereses galvenokārt pārstāv tieši goda konsuli."
Viņa uzdevums ir palīdzēt Austrijas uzņēmumiem atrast investīciju iespējas, kā arī kvalificētus darbiniekus, kuru Austrijā, tāpat kā citur Eiropā, trūkst. Savukārt, ja latviešu uzņēmumi meklē iespējas Austrijā, tad M.Šoisvols centīsies tiem palīdzēt. Otra sadarbības joma ir kultūra. „Mans moto ir – komunicējiet, lai uzvarētu, es cenšos, lai Latvija un Austrija uzvarētu kopā."
Profesors Roberts Rīdingstāms no Gēteborgas kā Latvijas konsuls Zviedrijā darbojas 15 gadus. Viņš nolēmis noslēgt šo darbības posmu un jau sameklējis savu pēcteci. Viņam bijusi iespēja vērot Latviju maināmies jau kopš 1989.gada, sākotnēji lasot lekcijas Latvijas augstskolās. „Sākumā bija ļoti grūti attīstīt kontaktus, bija pat apgrūtināta ceļošana, mani pirmie lidojumi uz Latviju bija caur Maskavu," viņš stāsta.
„Pārmaiņas galvenokārt ir uz labu." Pirmajos trīs, piecos gados ritēja visintensīvākais darbs, īpaši veicinot sadarbību starp Latvijas un Zviedrijas biznesu. „Pēc tam, kad zviedru bizness nostabilizējās Latvijā, kompānijas pašas atrod ceļu viena pie otras, un patlaban galvenā Zviedrijas interese Latvijā ir tūrisms."
„Goda konsula darbu var veikt visu mūžu, taču man ir daudz darba zinātnes jomā dažādās valstīs, tāpēc vairs nevaru būt tik aktīvs šai jomā."
R.Rīdingstāms saņēma Ārlietu ministrijas atzinības rakstu par ilglaicīgāko goda konsula pienākumu pildīšanu, popularizējot Latvijas vārdu Zviedrijā un Ziemeļu reģionā kopumā.
Goda konsuliem par darbu pateicās gan ārlietu ministrs Māris Riekstiņš, gan premjers Ivars Godmanis. Ministrs informēja goda konsulus par Latvijas ārpolitikas prioritātēm dažādos reģionos. Latīņamerikā, Karību jūras reģionā un Āfrikā Latvijas intereses galvenokārt pārstāv tieši goda konsuli. Šī gada beigās Kairā, Ēģiptē atklās pirmo Latvijas vēstniecību Āfrikas kontinentā.
Sanāksmes laikā tika apspriestas goda konsulu iespējas iesaistīties Latvijas eksporta veicināšanā un ārzemju investīciju piesaistē. Tika pārrunātas arī aktualitātes konsulārajā darbā un Latvijas Republikas 90 gadu svinības. Tika skarts arī jautājums par dubultpilsonību.
Goda konsulu sanāksmes Ārlietu ministrija rīko reizi divos gados kopš 2002.gada. Tās palīdz attīstīt ekonomisko, kultūras un konsulāro sadarbību – īpaši tajās valstīs, kurās Latvijai nav diplomātisko pārstāvniecību.
Goda konsuli ir ārlietu ministra ieceltas šā amata cienīgas personas, kuras netiek algotas no valsts līdzekļiem. Goda konsuls veic atsevišķas konsulārās funkcijas, pamatojoties uz īpašu ārlietu ministra vai Ārlietu ministrijas valsts sekretāra pilnvarojumu.