Nenomaksāts sods un automobiļa dokumentu maiņa

J
jautā:
19. janvārī, 2012
sandra ozola

Ja nozagta autovadītāja apliecība, tehniskā pase, medicīniskā apliecība, un ir nenomaksāts sods CSDD, vai pie dokumentu maiņas ir jānomaksā arī sods?

A
atbild:
24. janvārī, 2012
Rūta Bierande
LV portāls

CSDD mājaslapā rakstīts: Administratīvie pārkāpumi ceļu satiksmē
Transportlīdzekļa vadītājiem piemērotos administratīvos naudas sodus, ko piemērojusi Valsts policijas vai Valsts robežsardzes amatpersonas par pārkāpumiem ceļu satiksmē, kā arī naudas sodus par transportlīdzekļa apstāšanās un stāvēšanas noteikumu pārkāpumiem, ko piemērojusi Valsts policijas vai Pašvaldības policijas amatpersonas, jānomaksā ne vēlāk kā 30 dienu laikā pēc dienas, kad pārkāpējam izsniegts lēmums par naudas soda uzlikšanu.

Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 299. pantu ja uzliktais naudas sods nav samaksāts noteiktajā termiņā, līdz naudas soda samaksai aizliegts:
1. izsniegt pārkāpuma izdarītājam transportlīdzekļa apliecību;
2. veikt pārkāpuma izdarītājam piederošo transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un reģistrēt tos transportlīdzekļu un transportlīdzekļu vadītāju valsts reģistrā vai traktortehnikas un tās vadītāju informatīvajā sistēmā;
3. veikt transportlīdzeklim, ar kuru izdarīts pārkāpums, valsts tehnisko apskati un reģistrēt to transportlīdzekļu un transportlīdzekļu vadītāju valsts reģistrā vai traktortehnikas un tās vadītāju informatīvajā sistēmā;
4. ar transportlīdzekli, ar kuru izdarīts pārkāpums un kurš reģistrēts ārvalstīs, izbraukt no Latvijas.

Ja naudas sods nav samaksāts gada laikā no dienas, kad lēmums par naudas soda uzlikšanu stājies spēkā, stājas spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums un transportlīdzekļa vadītājam ir aizliegts vadīt transportlīdzekļus līdz naudas soda nomaksai. Šādā gadījumā lēmumu par administratīvā soda uzlikšanu nodod piespiedu izpildei tiesu izpildītājam, kas notiek normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Naudas sodus par pārkāpumiem ceļu satiksmē ieskaita valsts pamatbudžeta ieņēmumos.
Naudas sodus par transportlīdzekļa apstāšanās un stāvēšanas noteikumu pārkāpumiem ieskaita attiecīgās pašvaldības budžeta ieņēmumos.

Informācija par naudas soda nomaksu CSDD datu bāzē parādās:
• uzreiz, ja naudas sods nomaksāts CSDD kasē;
• parasti pēc 3 dienām, ja naudas sods maksāts bankā. Tas ir tāpēc, ka informācijai no bankas jānonāk Valsts kasē, no tās Iekšlietu ministrijas informācijas centrā.

Gadījumos ja kādu iemeslu dēļ persona naudas sodu nomaksājusi vairākas reizes, personai jāvēršas VID reģionālajā iestādē, līdzi ņemot naudas sodu nomaksu apliecinošos dokumentus. Ņemot vērā, ka naudas sodus par pārkāpumiem ceļu satiksmē ieskaita valsts pamatbudžeta ieņēmumos, CSDD nevar atmaksāt pārmaksāto naudas sodu.