TĒMA: Drošība

Par darbu Valsts policijā

J
jautā:
19. janvārī, 2012
Bens Akmens

Labdien! Esmu Valsts policijas darbinieks. Uz policista algu ģimeni neuzturēsi. Nācās prasīt atļauju papildus piepelnīties apsardzē kādā no lielveikaliem. Tagad dzirdu, ka Valsts policija ņems darbā jaunus, bez izglītības policistus, bet man neļauj tur pat policijā papildus piestrādāt. Man ir zināšanas, pieredze. Bet nē, manas zināšanas labāk izmanto privātveikala apsardzes īpašnieks, bet ne valsts. Nav noslēpums, ka darbā izmantoju daļu no policista formas. Kad saslimstu caurvējā strādājot veikalā, slimības lapu apmaksā policijā, jo īpašnieks neko nemaksā. Citādi no darba atlaidīs. Kas izgudroja šādas nejēdzības? Kāpēc tūkstošiem policistu jāpiepelnās cituviet, bet neļauj mūsu zināšanas izmantot pašā policijā? Bet tagad pieņems policijā jaunus, nezinošus policistus. Vai var ko mainīt?

A
atbild:
23. janvārī, 2012
Valsts policija
Sintija Virse, Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā inspektore

Atbildot uz jautājumu, informēju, ka Valsts policijā nenotiek kandidātu pieņemšana dienestā bez izglītības.
Savukārt, lai persona tiktu pieņemta IeM sistēmas iestāžu dienestā, tai ir jāatbilst Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likuma (turpmāk - GDL) 4. un 7.panta prasībām.

Pamatojoties uz DGL 7.panta pirmās daļas 2.punktu, dienestā var pieņemt personas vecumā no 18 līdz 40 gadiem, kurām ir vismaz vidējā izglītība.

Saskaņā ar Valsts policijas 2011.gada 15.novembra pavēli Nr.1937 tika atjaunota amatpersonu kandidātu pieņemšana dienestā un iecelšana vakantajos Valsts policijas struktūrvienību amatos ar 2011.gada 1.decembri.

Pēdējo gadu ekonomiskās krīzes un tai sekojošā VP darbinieku atlīdzības būtiskā samazinājuma dēļ ir izveidojusies situācija, ka arvien turpina pieaugt to amatpersonu skaits, kuras atvaļinās no dienesta un ir akūts instruktoru amatu trūkums. Ņemot vērā to, VP ir ieviests jauns amats – jaunākais kārtībnieks ar speciālo dienesta pakāpi „ierindnieks”.

Šajā amatā tiks ieceltas amatpersonas ar vidējo izglītību, un šo amatpersonu sākotnējā profesionālā apmācība notiks atbilstoši iepriekš sagatavotai 10 dienu programmai, pēc tam kārtojot pārbaudījumu. Amatpersonai papildus tiks uzlikts pienākums pārbaudes laikā uzsākt mācības pilna laika plūsmā VP koledžā arodizglītības programmā „Policijas darbs”. Jaunākajiem kārtībniekiem atbilstoši kompetencei varēs noteikt tiesu kārtībnieka, objektu apsardzes, konvojēšanas, patrulēšanas un citus amata pienākumus VP amatpersonas vadībā, kura ieņem augstāku amatu. Šāds pagaidu risinājums plānots līdz 2013.gada 31.decembrim.

 Līdz ar termiņa izbeigšanos šo amatu likvidēs, un tās amatpersonas, kuras koledžā sekmīgi apgūs arodizglītības programmu un iegūs atbilstošu kvalifikāciju, tiks pārceltas kārtībnieka amatos. Savukārt tās amatpersonas, kuras nebūs apguvušas minēto arodizglītības programmu, tiks atvaļinātas no dienesta.

Saskaņā ar 2008.gada 3.novembra Valsts policijas noteikumu Nr.19 “Kārtība, kādā VP amatpersonas saņem rakstveida atļauju savienot amatpersonas amatu VP ar citu amatu, darbu, uzņēmuma līguma vai pilnvarojuma izpildi” 7.punktu, lai saņemtu atļauju, amatpersona noteiktās pakļautības kārtībā rakstveidā iesniedz pilnvarotai amatpersonai lūgumu amatu savienošanai. Valsts policijā nav iespējams vienlaicīgi ieņemt vairākus amatus, iespējams ir saņemt piemaksu par papildu pienākumu veikšanu kāda prombūtnē esoša kolēģa vietā.