Kā rīkoties, ja mana meita, kurai 16 gadi, bet izglītības iegūšanas laikā dzīvo pie mātes. Uzturlīdzekļus skaitu meitai, bet konts, uz kuru tiek skaitīts, ir mans, bet karte atrodas pie meitas. Tagad bērna māte mani liek uzturlīdzekļu piedziņā. Vēl mums ir kopīgs dēls, viņš arī dzīvo pie mātes. Esmu piedāvājis viņai un dēlam gan finansiālo, gan materiālo palīdzību, bet saņemti tikai atteikumi, ka dēlam no tēva neko nevajag. Šobrīd viņa apgalvo, ka neesmu pildījis vecāku pienākumus.
Šajā situācijā atliek tikai viena iespēja – turpmāk uzturlīdzekļus par abiem bērniem skaitīt uz bērnu mātes kontu. Ņemot vērā Civillikumā noteikto, uzturlīdzekļi līdz bērna pilngadībai ir nododami tā vecāka rīcībā, kurš ikdienā rūpējas par bērnu. Tikmēr līdzekļi, kas tiek piešķirti pašam bērnam, nav uzskatāmi par uzturlīdzekļiem. Vispirms tāpēc, ka uzturlīdzekļi ir paredzēti konkrētiem mērķiem un nevar tikt uzskatīti par bērna brīvo mantu.
Jēdziens „bērna uzturēšana” saistīts ar Civillikuma 177.panta ceturtajā daļā noteiktajiem kritērijiem. Saskaņā ar tiem bērna uzturēšana ir ēdiena, apģērba, mājokļa, veselības aprūpes nodrošināšana, bērna kopšana un viņa izglītošana un audzināšana, garīgās un fiziskās attīstības nodrošināšana, pēc iespējas ievērojot bērna individualitāti, spējas un intereses, sagatavojot bērnu sabiedriski derīgam darbam. Savukārt Civillikuma 177.panta pirmajā daļā noteikts - līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Atbilstoši Civillikuma 178.panta otrajai daļai, ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās, taču bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo.
Arī tiesu praksē pieņemts, ka objektīvi labāk zināmas bērnu vajadzības ir tam vecākam, pie kura bērni dzīvo. Piemēram, nav pieļaujami, ka ikdienas izdevumi par mājokli, sadzīves pakalpojumiem, pārtiku, higiēnas precēm, veselības aprūpi un citām bērnam ikdienā nepieciešamām lietām paliek tikai uz mātes pleciem, kamēr tēvs uzturlīdzekļus nodod bērna rīcībā tēriņiem pēc saviem ieskatiem.
Tā kā ir uzsākta tiesvedība, vēršam uzmanību, ka tiesa nevar piedzīt mazāku uzturlīdzekļu apmēru par valstī noteikto minimālo. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.37 “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru” minimālais uzturlīdzekļu apmērs bērnam no 7 gadu vecuma līdz pilngadības sasniegšanai ir 30% no valstī noteiktās minimālās darba algas (2015.gadā tie ir 108 eiro mēnesī). Neatkarīgi no tā, vai panāksiet tiesas apstiprinātu izlīgumu ar bērna māti par regulāriem uzturlīdzekļu maksājumiem viņas labā vai gaidīsiet, ka šādu lēmumu pieņems tiesa, uzturlīdzekļi būs obligāti jāmaksā tiesas noteiktajā kārtībā no prasības tiesā iesniegšanas dienas. Pretējā gadījumā var tikt uzsākta uzturlīdzekļu piespiedu piedziņa ar zvērināta tiesu izpildītāja starpniecību.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!