Valstij piederošu meža zemi nopirkt nevar

J
jautā:
08. septembrī, 2015
Pitrags

Labdien. Vēlos uzzināt, vai ir iespēja iegādāties/privatizēt valstij piederošu nekustamo īpašumu (mežs 80 ha) vai tā daļu? Mani neinteresē pats mežs, bet gan zeme zem tā, kur atrodas ūdens avots (īpašuma vienā malā). Ja šāda iespēja pastāv, lūdzu, aprakstiet, kur jāvēršas un kas jādara. Jau iepriekš pateicos par atbildi.

A
atbild:
15. septembrī, 2015
AS “Latvijas valsts meži”
Kaspars Riže, Komunikācijas daļas vecākais meža eksperts

Meža likuma 44.panta 1.punktā ir noteikts, ka:

“Valsts meža zeme ir Zemkopības ministrijas Meža departamenta zeme pēc stāvokļa 1940.gada 21.jūlijā, kura zemes reformas gaitā nav nodota pastāvīgā lietošanā citām fiziskajām vai juridiskajām personām, kā arī tā meža zeme, kura pieder vai piekrīt valstij, tajā skaitā meža zeme, kura atbilstoši Civillikuma 416.pantam atzīta par bezmantinieku mantu. Valsts meža zeme pastāvīgā lietošanā netiek piešķirta un nav atsavināma vai privatizējama, izņemot šā panta ceturtajā daļā noteiktos gadījumus.”

Savukārt 4.punkts nosaka gadījumus, kuros valsts meža zemi var atsavināt:

“(4) Zemesgrāmatā ierakstītās valsts meža zemes atsavināšanu vai privatizāciju var atļaut ar ikreizēju Ministru kabineta rīkojumu šādos gadījumos:

1) (izslēgts ar 14.11.2008. likumu);

2) ja valsts meža zeme nepieciešama likumā "Par pašvaldībām" noteikto šādu pašvaldības autonomo funkciju veikšanai:

a) ceļu būvniecība,

b) kapsētu izveidošana vai paplašināšana,

c) parku ierīkošana un uzturēšana;

d) mežaparku ierīkošana un uzturēšana pilsētu un ciemu teritorijās;

3) privatizējot, kā arī atsavinot zemi ēku (būvju) īpašniekiem:

a) lauku apvidos — zemi, ko aizņem ēkas (būves) un pagalms, kā arī šo ēku (būvju) uzturēšanai nepieciešamo zemi līdz 0,5 hektāru platībā;

b) pilsētās — zemi, ko aizņem ēkas (būves) tādā platībā, kādā šī zeme ir ēku (būvju) īpašnieku likumīgā lietošanā (apbūvei), līdz 0,12 hektāru platībā.”

Savukārt 5.punkts nosaka kārtību, kādā valsts meža zeme ir atsavināma:

“(5) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā valsts meža zeme atsavināma šā panta ceturtās daļas 2.punktā minēto pašvaldības autonomo funkciju veikšanai. Šī zeme nav tālāk atsavināma citām personām vai nododama privatizācijai, kā arī nav apgrūtināma ar lietu tiesībām. Šā panta ceturtās daļas 3.punktā minētā zeme privatizējama vai atsavināma Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā noteiktajā kārtībā.”

Līdz ar to, ja konkrētais gadījums nav kāds no likumā minētajiem, valstij piederošu meža zemi nopirkt nevar.