Iepazīties ar lietas materiāliem trešās personas var tikai ar pilnvaru

J
jautā:
06. jūnijā, 2015
Andrejs

Civilprocesa likumā 74.pantā (Puses, to tiesības un pienākumi) noteikts: "Pusēm ir šādas civilprocesuālās tiesības: 1) iepazīties ar lietas materiāliem, izdarīt no tiem izrakstus un izgatavot kopijas". Lietas būtība: prasītājs, atbildētājs, trešā persona ierodas tiesā, lai iepazīties ar lietas materiāliem kopā ar kādu cilvēku, kas nav advokāts, lai kopā iepazītos ar lietas materiāliem, jo turpmāk to pusi pārstāvēs tiesā. Jautājumi: 1. Vai pusei ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem tiesā kopā ar kādu citu personu bez rakstiska pilnavrojuma? 2. Vai lapā par iepazīšanos ar lietas materiāliem ir jāieraksta šīs puses pieaicināta persona, kas kopā iepazinās ar lietas materiāliem?

A
atbild:
10. jūnijā, 2015
Juris Bārtulis
ģimenes tiesībās praktizējošs jurists

Atbilstoši spēkā esošajam tiesiskajam regulējumam, iepazīties ar lietas materiāliem arī kopā ar pusi vai trešo personu nedrīkst persona, kura nav tās pārstāvis. Savukārt saskaņā ar Civilprocesa likuma 85.panta pirmo daļu fizisko personu pārstāvību noformē ar notariāli apliecinātu pilnvaru, vai pilnvarojums tiek izteikts mutvārdu pieteikumā tiesas sēdē. Bez pilnvarojuma kopā ar pusi vai trešo personu nedrīkstētu iepazīties arī advokāts, kuram nav pilnvarojuma pārstāvībai. Var gan pieņemt, ka šādas tiesības advokātam sniedz orderis, kas apstiprina, ka persona viņu uzaicinājusi juridiskās palīdzības sniegšanai.