No mantojuma nevar atteikties par labu kādam

J
jautā:
18. jūlijā, 2011
Eva Simsone

Ja pirmās pakāpes mantiniece (vienīgā meita) manto no tēva pusi mājas, atsakās no mantojuma un piedāvā to mirušā tēva brālim, kurš dzīvo mājas otrā pusē, uzrakstot pie notāra atteikumu, vai meitas bērni (mirēja mazbērni) nevar pēc tam apstrīdēt šo darījumu?

A
atbild:
20. jūlijā, 2011
Lolita Lūse
LV portāls

Lai rīkotos ar īpašumu, piemēram, to kādam dāvinātu vai pārdotu mantiniecei, jākļūst par pilntiesīgu īpašnieci – jāpieņem mantojums un jānostiprina iegūtās īpašumtiesības Zemesgrāmatā.

Kā skaidro zvērināta notāre Ilona Ķibilde, Civillikums neļauj atteikties no mantojuma ar nosacījumiem - tāpēc nevar atteikties no mantojuma par labu kādam. Ja meita atteiksies, tad mantojums pienākas viņas bērniem. Brālis ir otrās šķiras mantinieks, un saskaņā ar Civillikuma 405. pantu, kas paredz, ka zemākās šķiras mantinieks nemanto, kamēr dzīvs kāds augstākās šķiras mantinieks.

Papildu informāciju varat meklēt šajos tiesību aktos un LV portāla sagatavotajos skaidrojumos: