E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 3644
Lasīšanai: 3 minūtes

Parādu piedziņas kārtība no 2014.gada

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
29. janvārī, 2014
Ingrīda

Ja mana pamatalga ir 284 eiro un piemaksa ir 165 eiro, kopā sanāk 449 eiro. Atvelkot nodokļus un vēl 50% parādu piedzinējiem, man vairs nekas neatliek, vai tā drīkst?

A
atbild:
30. janvārī, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Diemžēl nav norādīts, kādā lietā ir parādu piedziņa, tādēļ atbilde būs par vispārīgiem parādu piedziņas principiem kopš 2014.gada 4.janvāra.  

 CPL 594.pants jaunajā redakcijā paredz pienākumu pēc ieturējumu izdarīšanas saglabāt parādniekam noteiktu naudas līdzekļu apjomu, proti, darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā, kā arī saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā (CPL 594.panta pirmās daļas 2. un 3.punkts).

Civilprocesa likuma 594.panta pirmā daļa noteic to, cik lielus ieturējumus atļauts veikt no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem. Ieturējumu apmērs noteikts procentuālā izteiksmē un atšķiras atkarībā no piedziņas veida.

  • Ja jāpiedzen uzturlīdzekļi, jāatlīdzina zaudējumi sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai jāatlīdzina zaudējums, kas nodarīts, izdarot noziegumu (CPL 594.panta pirmās daļas 2.punkts), – ieturējumi izdarāmi 50 procentu apmērā.
  • Citu parādu piedziņai ieturējumi izdarāmi 30 procentu apmērā (CPL 594.panta pirmās daļas 3.punkts).
  • Ja ieturējumi tiek izdarīti uzturlīdzekļu piedziņas lietā nepilngadīga bērna uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā, parādniekam saglabājamais naudas līdzekļu apmērs ir mazāks, proti, 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas, vienlaikus saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

Tātad par janvārī nostrādāto laiku, par ko atlīdzību izmaksās februāra sākumā, darba devējs (grāmatvedis) piemēros parādu piedziņu pēc jaunās kārtības – vienlaikus obligāti saglabājot minimālo algu vai pusi no tās, ja piedziņa ir UGF lietās.

Jaunā kārtība gan bremzēs, gan pagarinās parāda piedziņas laiku, taču jāatceras, ka parādi tāpat vien gaisā neizkūpēs - ja piedziņu nevarēs vērst pret algu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, piedziņu vērsīs pret parādnieka kustamo un nekustamo mantu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 132 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas