Labdien! Kā ir ar mazajiem bērniem, viengadniekiem, ja viņš bērnudārzu apmeklē ļoti maz, vairāk nē nekā jā? Piemēram, ir novērota nepamatota aizbildināšanās ar slimošanu uz bērna rēķina, ārzemju ceļojumiem uz trim četrām nedēļām. Vai attiecībā uz bērniņu un bērnudārzu tas ir pieļaujami? Paldies, gaidīšu jūsu atbildi!
Izglītības likuma 58. pantā ir noteikti vecāku pienākumi, tostarp pienākums sadarboties ar izglītības iestādi, kurā bērns mācās, tai skaitā ar pedagogiem un citām izglītības procesa īstenošanā iesaistītajām personām, kā arī bērna izglītības nodrošināšanas jautājumos – ar pašvaldību, ievērot izglītības iestādes iekšējās kārtības noteikumus, vispārējās uzvedības un ētikas normas; pienākums informēt izglītības iestādes vadītāju par bērna veselības stāvokli un jebkādiem citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu un būt nozīmīgi tajā iesaistītajām personām.
Lai gan agrīna vecuma bērniem pirmsskolas izglītības iestādē (PII) dominē bērnu pieskatīšana, viņi tiek iesaistīti pirmsskolas izglītības programmas apguvē veidā, kas atbilst viņu vecumam. Turklāt svarīgi ir tas, ka arī šie bērni ir uzņemti pirmsskolas izglītības iestādē. Tātad uz viņu vecākiem attiecas Izglītības likumā noteiktie pienākumi.
PII izstrādā savus iekšējās kārtības noteikumus, kuru ievērošana ir obligāta. Šajos noteikumos var iekļaut arī normas, kas attiecas uz jaunākā pirmsskolas vecuma bērniem. Tāpat jāņem vērā, ka atbilstoši Izglītības likuma 57. panta 3. punktā noteiktajam vecākiem ir tiesības slēgt ar izglītības iestādi līgumu par bērna izglītošanu un aprūpi izglītības iestādē. Vairākas pirmsskolas izglītības iestādes piedāvā minētos līgumus, kuros precizē abu pušu tiesības un pienākumus. Konkrētas saistības, kuru ievērošana abām līgumslēdzējām pusēm ir obligāta, var tikt noteiktas arī attiecībā uz jaunākā pirmsskolas vecuma bērniem.
Tā kā bērnu attīstība norit atšķirīgā tempā, ne visi ir gatavi doties uz PII pat divu gadu vecumā. Ģimenes ārsti, piemēram, ir konstatējuši, ka bērniņi, kas nonāk bērnudārzā agrīnā vecumā, slimo vairāk, tādēļ māmiņai biežāk jāņem darbnespējas lapa – vismaz uz vairākām nedēļām vai pat mēnešiem viena gada laikā. Ar to jārēķinās. Tomēr par katru šādu gadījumu vecākiem ir pienākums informēt PII, t. sk. savlaicīgi atteikt ēdināšanas pakalpojumus bērnam.
Problēmas, kas PII rodas sadarbībā ar jaunākā pirmsskolas vecuma bērnu vecākiem, jārisina tāpat kā sadarbībā ar citu pirmsskolas izglītojamo vecākiem, t. i., pārrunu ceļā. Ja ir konstatētas sistēmiska rakstura problēmas, PII ir iespējas pilnveidot iekšējo normatīvo regulējumu un/vai līgumu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!