E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36008
Lasīšanai: 3 minūtes

Kas jānorāda pilnvarā, ar kuru bērns izceļo no valsts

J
jautā:
04. aprīlī, 2025
Gunta

Labdien! Jautājums ir par manas mazmeitas pilnvaras tiesībām, kas ir saistītas ar ceļojumu uz nepilnu mēnesi. Ir notāra apstiprināts dokuments, ka varu izvest mazmeitu no valsts ceļojumā. Pilnvarā ir noteikts, ka varu pavadīt mazmeitu ārpus Latvijas robežām un veikt visu ārzemju šķērsošanu. Vai pilnvarā nebija jābūt ierakstītam, ka lidojam uz Apvienoto Karalisti, un adresei, kurā es dzīvoju? Vai pilnvara obligāti jāiztulko angļu valodā? 

A
atbild:
11. aprīlī, 2025
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Vispirms jānorāda, ka no 2025. gada 2. aprīļa visiem ES dalībvalstu, tostarp Latvijas, pilsoņiem pirms īstermiņa (līdz sešiem mēnešiem) ieceļošanas Apvienotajā Karalistē jāsaņem elektroniskā ieceļošanas atļauja (ETA). Atļauja jākārto ikvienam neatkarīgi no vecuma, kā arī tām personām, kuras Apvienotajā Karalistē ieceļo tranzītā. ETA tiks piesaistīta personas pasei un būs derīga divus gadus (vai līdz pases derīguma termiņa beigām, ja tā kļūst ceļošanai nederīga agrāk par diviem gadiem kopš ETA izsniegšanas). Maksa par ETA pieteikšanu paredzēta 16 GBP. Plašāka informācija par ETA pieejama šeit.

Bērnu tiesību aizsardzības likuma 76. pantā noteikts, ka bērns var šķērsot valsts robežu abu vecāku vai viena no tiem, vai aizbildņa, vai viņu pilnvarotas personas pavadībā. Kārtību, kādā bērns šķērso valsts robežu, nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 721 “Kārtība, kādā bērni šķērso valsts robežu” (MK noteikumi Nr. 721).  

Tiesību akti nenosaka, kāda informācija jānorāda pilnvarā, jo tas ir atkarīgs no konkrētās situācijas un izsniegtā pilnvarojuma apjoma. Piemēram, pilnvaru var izdot ar “šaurāku” saturu, ja tā paredzēta vienreizējam ceļojumam tikai uz konkrētu valsti, taču iespējams izsniegt arī tādu pilnvaru, kas paredz vispārīgākus nosacījumus (piemēram, lai pilnvaru varētu izmantot atkārtoti, ja nākotnē ar mazbērnu dosieties uz citu valsti, un nebūtu jāizdod jauna pilnvara). Būtiski, lai pilnvara satur nosacījumus, kas nodrošina bērna tiesību un interešu pārstāvību, piemēram, tiesības pilnvarotajai personai pārstāvēt bērnu medicīnas iestādēs (sniegt piekrišanu medicīniskās palīdzības sniegšanai), policijā u. tml. 

Par to, vai Latvijā izdotajiem dokumentiem (dzimšanas apliecībai, pilnvarai, bāriņtiesas lēmumam u. c.) uzrādīšanai ārvalstu amatpersonām nepieciešams tulkojums un dokumenta īstuma apliecinājums, jums jāsazinās ar attiecīgās ārvalsts pārstāvniecību (šeit ir pieejama kontaktinformācija). Jebkurā gadījumā pilnvaras tulkojums var atvieglot praktisko saziņu ārvalstī, piemēram, situācijā, ja pilnvara jāuzrāda medicīnas iestādes darbiniekiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 176 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas