Labdien! Vai daudzdzīvokļu mājā bez saskaņošanas ar iedzīvotājiem var ierīkot pirotehnikas veikalu? Veikalā tiek uzglabāta pirotehnika metāla kastēs 5 kv. m. telpā, kur logam, kas atrodas šajā telpā, pat nav iebūvētas aizsargrestes. Mūsu mājai starp stāviem ir koka konstrukciju pārsegums, kāpņu telpās ir koka kāpnes. Vai tādā ēkā drīkstēja atļaut atvērt pirotehnikas veikalu? Veikals atrodas tieši zem dzīvojamās telpas.
Saskaņā ar Pirotehnisko izstrādājumu aprites likuma (turpmāk – likums) 6. pantu komercdarbībai ar F2, F3 vai F4 kategorijas uguņošanas ierīcēm, T1 vai T2 kategorijas skatuves pirotehniskajiem izstrādājumiem vai to propelentiem fiziskajām un juridiskajām personām, arī ražotājiem, importētājiem un izplatītājiem, ir nepieciešama speciālā atļauja (licence). Speciālā atļauja (licence) nepieciešama arī F1 kategorijas uguņošanas ierīču vai to propelentu ražošanai.
Iepriekšminētās speciālās atļaujas (licences) izsniedz, to darbību aptur vai tās anulē Valsts policija. Speciālo atļauju (licenču) izsniegšanai Valsts policija izveido licencēšanas komisiju ne mazāk kā piecu cilvēku sastāvā.
Pirotehnisko izstrādājumu klasifikācija noteikta likuma 4. pantā. Proti, pirotehniskos izstrādājumus atkarībā no propelenta satura, drošības attālumiem, trokšņa līmeņa un citiem darbības raksturlielumiem un īpašībām iedala šādi:
1) uguņošanas ierīces:
a) F1 kategorija – ļoti zemas bīstamības un zema trokšņa līmeņa uguņošanas ierīces, kas paredzētas izmantošanai norobežotās telpās, tajā skaitā uguņošanas ierīces, kuras paredzētas izmantošanai dzīvojamo ēku iekšpusē,
b) F2 kategorija – zemas bīstamības un zema trokšņa līmeņa uguņošanas ierīces, kas paredzētas izmantošanai ārpus telpām norobežotās teritorijās,
c) F3 kategorija – vidējas bīstamības uguņošanas ierīces, kuras paredzētas izmantošanai ārpus telpām lielās, atklātās teritorijās un kuru radītā trokšņa līmenis nav kaitīgs cilvēku veselībai,
d) F4 kategorija – augstas bīstamības uguņošanas ierīces, kuras paredzētas izmantošanai tikai personām ar speciālām zināšanām (uguņošanas ierīces profesionālai izmantošanai) un kuru radītā trokšņa līmenis nav kaitīgs cilvēku veselībai;
2) skatuves pirotehniskie izstrādājumi:
a) T1 kategorija – zemas bīstamības skatuves pirotehniskie izstrādājumi,
b) T2 kategorija – skatuves pirotehniskie izstrādājumi, kurus drīkst lietot tikai personas ar speciālām zināšanām;
3) citi pirotehniskie izstrādājumi:
a) P1 kategorija – pirotehniskie izstrādājumi, kas nav uguņošanas ierīces un zemas bīstamības skatuves pirotehniskie izstrādājumi,
b) P2 kategorija – pirotehniskie izstrādājumi, kas nav uguņošanas ierīces un skatuves pirotehniskie izstrādājumi, kurus drīkst lietot tikai personas ar speciālām zināšanām.
Aicinājām uz jūsu jautājumu atbildēt Valsts policiju, kura saskaņā ar likumu ir tā iestāde, kas izsniedz, aptur vai anulē speciālās atļaujas (licences), kā arī veic administratīvā pārkāpuma procesu par pirotehnisko izstrādājumu aprites noteikumu pārkāpšanu un komercdarbību ar pirotehniskajiem izstrādājumiem bez speciālās atļaujas (licences). Valsts policija norādīja:
“Speciālās atļaujas (licences) izsniedz Valsts policija, ja tiek ievērotas Ministru kabineta noteikumu Nr. 502 “Kārtība, kādā izsniedzamas speciālās atļaujas (licences) un Valsts policijas atļaujas komercdarbībai ar uguņošanas ierīcēm un skatuves pirotehniskajiem izstrādājumiem un maksājama valsts nodeva” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 502) prasības.
Licencēšanas komisija pārbauda komersanta iesniegtos dokumentus, atzinumus, tai skaitā arī no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī to, vai tajos ir iekļautas visas nepieciešamās ziņas, un lemj par licences izsniegšanu.
Ja iedzīvotāji vēlas ziņot par iespējamajiem pārkāpumiem pirotehnikas aprites jomā, tad viņi ir aicināti rakstīt iesniegumu Valsts policijai. Nepieciešamības gadījumā Valsts policijas atbildīgā struktūrvienība veiks pārbaudi.
Kopumā tieša aizlieguma nav, tomēr telpām jāatbilst iepriekš norādīto normu prasībām. Katra situācija ir vērtējama individuāli.”
Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 502 2. punktu komersants, kas vēlas saņemt kādu no šo noteikumu 27. punktā minētajām speciālajām atļaujām (licencēm) (1. pielikums):
2.1. atkarībā no plānotās komercdarbības veida izbūvē (ierīko) telpas uguņošanas ierīču un skatuves pirotehnisko izstrādājumu ražošanai, glabāšanai un realizācijai atbilstoši pirotehnisko izstrādājumu apriti reglamentējošo normatīvo aktu prasībām vai noslēdz līgumu par šīm prasībām atbilstošu telpu nomu:
2.1.1. ražošanas telpas un noliktavu – lai saņemtu speciālo atļauju (licenci) uguņošanas ierīču un skatuves pirotehnisko izstrādājumu ražošanai;
2.1.2. noliktavu – lai saņemtu speciālo atļauju (licenci) uguņošanas ierīču un skatuves pirotehnisko izstrādājumu vairumtirdzniecībai, pirotehnisko pakalpojumu sniegšanai vai citam komercdarbības veidam;
2.1.3. veikalu – lai saņemtu speciālo atļauju (licenci) uguņošanas ierīču un skatuves pirotehnisko izstrādājumu mazumtirdzniecībai;
2.2. nodrošina iespēju kompetentām valsts institūciju amatpersonām noteiktā termiņā pārbaudīt uguņošanas ierīču un skatuves pirotehnisko izstrādājumu ražošanas telpu, noliktavu un veikalu atbilstību pirotehnisko izstrādājumu apriti reglamentējošo normatīvo aktu prasībām.
Likuma 27. pants par pirotehnisko izstrādājumu aprites noteikumu pārkāpšanu paredz piemērot naudas sodu fiziskajai personai no septiņām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām (35–350 eiro), bet juridiskajai personai — no septiņām līdz divsimt astoņdesmit naudas soda vienībām (35–1400 eiro).
Savukārt saskaņā ar likuma 28. pantu par komercdarbību ar pirotehniskajiem izstrādājumiem bez speciālās atļaujas (licences) piemēro naudas sodu fiziskajai personai vai valdes loceklim no piecdesmit sešām līdz trīssimt naudas soda vienībām (280–1500 eiro), atņemot valdes loceklim tiesības ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrībās uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.
Administratīvā pārkāpuma procesu iepriekšminētajiem pārkāpumiem veic Valsts policija vai pašvaldības policija.
Sīkāku informāciju par to, kā Valsts policijā var iesniegt iesniegumu un kas tajā jānorāda, var atrast Valsts policijas tīmekļvietnē.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!