Labdien! Par privātpersonas maksātnespējas ierosināšanu. Atbilstu punktam “personas aprūpē ir trīs vai vairāk bērnu, tai skaitā audžuģimenē vai aizbildnībā esoši bērni un pilngadīgi bērni, kuri nav sasnieguši 24 gadu vecumu, ja viņi iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību”. Šobrīd kredītos ir vairāki tūkstoši, pelnu minimālo algu un saņemu UGF maksājumu par trīs mazgadīgiem bērniem. Tie ir visi ienākumi, šobrīd neesmu vēl maksājumus kavējusi, bet, ņemot vērā dzīves dārdzību, saprotu, ka nāksies. Vai es varu pieteikt maksātnespēju, pirms parādi nokļūst pie parādu piedzinējiem? Un kādas ir izmaksas šim procesam? Lasīju, ka jāiemaksā minimālā mēnešalga un pēc tam vēl summa, kas veido divas minimālās mēnešalgas. Bet man jau tādas naudas nav: ja būtu, tad maksātu kredītus pati. Kā rīkoties, kur vērsties pēc palīdzības?
No jautājuma var noprast, ka interesējaties par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām līdz 5000 eiro.
Minētais process – fiziskās personas atbrīvošana no parādsaistībām – ir tiesiska rakstura pasākumu kopums, kas fiziskajai personai, ja tai mantiskā stāvokļa un ienākumu dēļ nav iespēju nokārtot parādsaistības, kuras radušās no patērētāja kreditēšanas līguma Patērētāju tiesību aizsardzības likuma izpratnē, kurām iestājies izpildes pienākums un kuras neatbilst Maksātnespējas likumā noteiktajām fiziskās personas maksātnespējas procesa pazīmēm, dod iespēju tikt atbrīvotai no parādsaistībām, kā arī palīdz stiprināt attiecīgās personas finanšu pratību.
Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām mērķis, ierobežojumi, piemērojamie principi un kārtība ir noteikta Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā (turpmāk – likums).
No 2025. gada 21. janvāra, stājoties spēkā Grozījumiem Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā (turpmāk – grozījumi), iespēja atbrīvoties no parādsaistībām līdz 5000 eiro ir plašākam cilvēku lokam: ne tikai trūcīgā un maznodrošinātā mājsaimniecībā esošajām personām, kā tas bija iepriekš, bet arī personām, kurām piešķirta invaliditātes vai vecuma pensija, kā arī personām, kuru apgādībā ir vismaz trīs bērni (daudzbērnu ģimene) vai bērns ar invaliditāti.
Vienlaikus jāņem vērā, ka likumā ir noteiktas arī citas prasības un ierobežojumi, kuri personai ir jāievēro. Piemēram, atbilstoši likuma 5. pantam parādniekam var piemērot fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām, ja vienlaikus pastāv visas šādas pazīmes:
Patērētāju tiesību aizsardzības likuma (PTAL) 8. pantā “Patērētāja kreditēšana” noteikts, ka saskaņā ar patērētāja kreditēšanas līgumu persona, kas nodarbojas ar patērētāja kreditēšanu (kredīta devējs), piešķir vai apsola piešķirt patērētājam kredītu atlikta maksājuma, aizdevuma vai citas tamlīdzīgas finansiālas vienošanās veidā. Par patērētāja kreditēšanas līgumu šā likuma izpratnē nav uzskatāms līgums par ilglaicīgu pakalpojumu, digitālā satura vai digitālo pakalpojumu sniegšanu vai preču piegādi, ja patērētājs par precēm vai pakalpojumiem, digitālo saturu vai digitālajiem pakalpojumiem maksā līguma darbības laikā, norēķinoties pa daļām.
Kā iepriekš LV portālam norādījis Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), PTAL minētās parādsaistības ir parādi, kas radušies no visiem patērētāju kreditēšanas līgumiem, arī tiem, kas nodrošināti ar hipotēku, izņemot lombardu kredītus, jo to atbildība ir ierobežota tikai ar ķīlu.
Savukārt, lai persona varētu uzsākt fiziskas personas atbrīvošanas no parādsaistībām procesu, tai jāvēršas pie zvērināta notāra tajā apgabaltiesas darbības teritorijā, kurā ir personas deklarētā dzīvesvieta, bet, ja tādas nav, – faktiskā dzīvesvieta.
Sīkāk ar pieteikuma iesniegšanas kārtību zvērinātam notāram var iepazīties likuma 8. pantā.
Savukārt informāciju par zvērinātiem notāriem var atrast šeit.
Arī zvērinātam notāram pēc jūsu lūguma jāsniedz informatīvs atbalsts pieteikuma sagatavošanā. Tāpat pēc personas lūguma zvērināts notārs pieteikuma sagatavošanai ir tiesīgs pieprasīt nepieciešamo informāciju no valsts un pašvaldību iestādēm un institūcijām, kā arī no kreditoriem.
Plašāku informāciju par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām līdz 5000 eiro var atrast Tieslietu ministrijas tīmekļvietnē.
Kā iepriekš norādījusi Tieslietu ministrijas Uzņēmumu reģistra un maksātnespējas politikas nodaļas vadītāja Liene Ozola, fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām procesa izmaksas nedaudz pārsniedz 100 eiro.
Vienlaikus saskaņā ar minētajiem grozījumiem, kas stājās spēkā 2025. gada 21. janvārī, fiziskā persona, kura var tikt atbrīvota no parādsaistībām līdz 5000 eiro, līdz 2025. gada 31. decembrim ir atbrīvota no zvērinātu notāru atlīdzības takses samaksas par fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām pieteikuma apliecināšanu.
Pēc minētā pieteikuma apliecināšanas zvērināts notārs vērsīsies Tieslietu ministrijā ar lūgumu kompensēt nesaņemto atlīdzības taksi no valsts budžeta līdzekļiem.
UZZIŅAI
Ja kopējās parādsaistības ir lielākas par 5000 eiro, tad fiziskās personas atbrīvošana no parādsaistībām nav iespējama.
Šādā gadījumā persona var uzsākt fiziskās personas maksātnespējas procesu.
Valsts nodeva par fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu tiesā ir 70 eiro. Turklāt fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas priekšnoteikums ir fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā Maksātnespējas kontroles dienesta speciāli izveidotajā kontā.
Sīkāku informāciju par fiziskās personas maksātnespējas procesu var atrast Maksātnespējas kontroles dienesta tīmekļvietnē.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!