Labdien! Plānoju sākt strādāt uzņēmumā, kurā darba samaksa tiek veikta kā autoratlīdzība. Kādi nodokļi un cik bieži man no autoratlīdzības jāmaksā? Vai obligāti jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam? Vai var to nedarīt? Pagaidām esmu bezdarbnieka statusā un saņemu pabalstu. Vai varu turpināt to saņemt, ja pirmos trīs mēnešus autoratlīdzība nepārsniegs minimālo algu?
Autoratlīdzības saņēmējiem ir divas iespējas – nereģistrēt saimniecisko darbību (nodokļus ietur izmaksātājs) vai arī reģistrēt saimniecisko darbību (par nodokļu nomaksu atbildīgs autoratlīdzības saņēmējs).
Ja autoratlīdzības saņēmējs izvēlas nereģistrēt saimniecisko darbību, autoratlīdzības izmaksātājs no autoratlīdzības, nepiemērojot nosacītos izdevumus vai nodokļa atvieglojumus, ietur nodokli 25% apmērā. Tas ietver 80% valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) un 20% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN).
Autoratlīdzības saņēmējs var reģistrēt saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā (VID), izvēloties šādus nodokļu maksāšanas režīmus:
Autoratlīdzības saņēmējs kā saimnieciskās darbības veicējs (pašnodarbinātais) vispārējā nodokļu režīmā maksā VSAOI, IIN un minimālās VSAOI. Sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām procentu likme ir atkarīga no ienākuma mēnesī.
Ja ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī sasniedz minimālās algas apmēru (šogad – 740 eiro) vai to pārsniedz, iemaksu likme ir 31,07% no vismaz 740 eiro, taču var veikt 31,07% iemaksu arī no visa ienākuma. Ja iemaksas veic nevis no visa ienākuma, bet 740 eiro, tad no summas, kas pārsniedz minimālo algu, jāveic 10% iemaksu.
Savukārt, ja ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru (740 eiro), iemaksu likme ir 10% no faktiskajiem ienākumiem.
Vispārējā nodokļu režīmā VSAOI jāveic reizi par ceturksni – tiem mēnešiem, kuros ir ienākumi.
IIN aprēķina un maksā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.
Ja ienākumi no autoratlīdzības ir mazāki par 740 eiro mēnesī, pašnodarbinātais 10% VSAOI, kas paredzētas pensiju apdrošināšanai, aprēķina un maksā reizi gadā. Vienlaikus pašnodarbinātajam ir tiesības izvēlēties 10% VSAOI pensiju apdrošināšanai aprēķināt un maksāt biežāk – reizi ceturksnī.
Deklarāciju iesniegšanas pienākumi un termiņi, obligātās minimālās iemaksas un informācija, kas saistībā ar tām jāiesniedz VID, kā arī citi jautājumi izklāstīti VID metodiskajā materiālā “Nodokļi no autoratlīdzības 2025. gadā”.
Ja saņemat bezdarbnieka pabalstu, jāņem vērā, ka to var saņemt tikai tad, ja negūst ienākumus, t. sk. autoratlīdzību. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) informācijā par pabalstu paskaidrots: vienīgais izņēmums ir, ja pašnodarbināta persona ir reģistrējusi Valsts ieņēmumu dienestā saimniecisko darbību, tās ienākumi mēnesī nesasniedz minimālo algu un pašnodarbinātais pats veic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā režīmā.
Tas nozīmē: lai saglabātu tiesības uz piešķirto bezdarbnieka pabalstu, reģistrēts saimnieciskās darbības veicējs (pašnodarbinātais) var gūt autoratlīdzības ienākumu, kas ir mazāks par 740 eiro mēnesī, un tādā gadījumā sociālās apdrošināšanas iemaksas jāveic 10% apmērā – tas ir tikai pensiju apdrošināšanai un neietekmē tiesības uz pabalstu.
Citi nodokļu režīmi (nodokli no autoratlīdzības ietur izmaksātājs, tiek maksāts mikrouzņēmuma nodoklis, pašnodarbinātā ienākumi ir tādi, kam piemērojama 31,07% iemaksu likme) ietver pilnu sociālo apdrošināšanu, tāpēc nav tiesību uz bezdarbnieka pabalstu, kas arī ir sociālās apdrošināšanas pabalsts.
Par tiesībām turpināt saņemt bezdarbnieka pabalstu, ja gūsiet autoratlīdzības ienākumu, individuālā situācijā jālūdz konsultācija VSAA.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!