Par līgumsoda apmēru

J
jautā:
09. janvārī, 2014
Arvis U

Sveiki, vēlējos pajautāt, cik lielu līgumsodu ir iespējams pievienot par nokavētiem maksājumiem. Nesen saņēmu vēstuli draugos no kāda parādu piedziņu kompānijas dēļ tā, ka nevarot ar mani sazināties, tāpēc domāju, vai viņi gadījumā nemēģina piedzīt lielāku naudas summu, nekā tas vispār ir iespējams. Pakalpojums Datums Summa pakalpojums 01.01.10 -€ 0,01 pakalpojums 11.06.10 -€ 14,51 pakalpojums 01.07.10 -€ 18,93 pakalpojums 01.08.10 -€ 18,93 pakalpojums 01.09.10 -€ 18,93 Izdevumi par parādu piedziņu 10.12.13 -€ 7,11 Līgumsods 09.01.14 -€ 71,34 Vēlējos pajautāt, vai šis līgumsods gadījumā nav lielāks nekā atļauts? Jo maksa par līgumsodu ir 100%.

A
atbild:
04. februārī, 2014
Laura Platace
LV portāls

Jūsu norādītā informācija ir nepilnīga, tādēļ konkrētu atbildi uz Jūsu jautājumu nav iespējams sniegt.

Taču var minēt to, ka līgumiskās attiecības starp kredīta devēju un kredīta ņēmēju ir abu pušu labprātīga vienošanās, ko apliecina noslēgtais līgums. Tas nozīmē, ka kredīta ņēmējs ir piekritis konkrētiem nosacījumiem, tostarp līgumsoda apmēram.

Civillikuma 1763.pants paredz, ka nokavējuma procentu pieaugums apstājas, kad vēl nesamaksāto procentu daudzums sasniedz kapitāla (aizdevuma) lielumu. Tas nozīmē, ka kredīta devējs nevar piedzīt līgumsodu lielāku par parāda summu.

Šā gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi Civillikumā, ar grozījumiem 1716.panta trešajā daļā ir noteikts, ka līgumsodu var noteikt pieaugošu, taču kopumā tas nedrīkst pārsniegt vairāk par 10% no pamatparāda summas. Taču, kā norāda Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, attiecībā uz īstermiņa kredītu (kā noprotams no Jūsu norādītās informācijas, ka ir ņemts īstermiņa aizdevums) grozījumi Civillikumā uz šādiem līgumiem nav attiecināmi.