Labdien! 2023. gadā persona, kurai nebija patstāvīga darba, nebija reģistrējusies kā saimnieciskā darba veicēja, bet viņai bija daži neplānoti gadījuma darbi, par kuriem atalgojums tika klasificēts kā autoratlīdzība. Persona ir saņēmusi no VSAA pieprasījumu apmaksāt sociālo nodokli, kas ir lielāks par faktiskajiem personas ienākumiem 2023. gadā. Sazinoties ar VSAA, tā personāls norādīja, ka nodokļu aprēķins veikts, pamatojoties uz VID sniegtajiem datiem. No VID tika saņemts skaidrojums, ka persona nav paziņojusi par to, ka viņas plānotie ienākumi nebūs lielāki par noteikto minimālo algu valstī. Bet ienākumi nebija ne plānoti, ne neplānoti, tie bija daži mazatalgoti gadījuma darbi. Uz jautājumu, kā var labot šo kļūdu par paziņojuma neiesniegšanu, atbilde no VID nav saņemta. Tāpat nav saņemta atbilde, kurš likums noteic, ka aprēķinātais nodoklis var būt lielāks nekā faktiskie ienākumi. Lūdzu, palīdzēt rast atbildes uz šiem jautājumiem, kā arī, lūdzu, paskaidrojiet, kādas būs sekas, ja netiks rasti līdzekļi aprēķinātā sociālā nodokļa nomaksai.
No 2021. gada 1. jūlija ir ieviestas minimālās iemaksas: tās noteiktas likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 20.4 pantā: “Minimālais obligāto iemaksu objekts, tā noteikšana un obligāto iemaksu veikšana”.
Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir obligāts maksājums, ko par katru personu veic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Minimālais iemaksu objekts šogad ceturksnī ir 2220 eiro vai 740 eiro mēnesī. 2023. gadā tas bija 1860 eiro ceturksnī vai 620 eiro mēnesī.
Minimālās iemaksas katrai konkrētai apdrošināmajai personai aprēķina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Minimālās iemaksas piedzen Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Lai noteiktu, vai par konkrēto personu obligātās iemaksas ir veiktas minimālajā apmērā, VSAA summē visus darba ņēmēja ienākumus, kas nopelnīti, strādājot pie visiem darba devējiem, kā arī pašnodarbinātā statusā deklarētos saimnieciskās darbības ienākumus (tostarp mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja apgrozījumu un autoratlīdzības saņēmējam VID deklarēto autoratlīdzības apmēru).
Minimālo iemaksu piemērošana ir izklāstīta VID un VSAA metodiskajā materiālā “Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”.
VSAA minimālās iemaksas neaprēķina un pašnodarbinātais veic obligātās iemaksas no faktiski saņemtajiem saimnieciskās darbības ienākumiem, ja pašnodarbinātais ir iesniedzis VID apliecinājumu par nākamā ceturkšņa vai gada plānotajiem/prognozētajiem ienākumiem, ar to paziņojot, ka ienākumi būs mazāki par minimālo algu mēnesī vai trim minimālajām algām ceturksnī.
Likumā ir noteiktas 13 grupas, kuras ir atbrīvotas no minimālo iemaksu veikšanas, tajā skaitā par laiku, kurā pašnodarbinātajam ir pārtraukta saimnieciskā darbība. Par darbības pārtraukšanu pašnodarbinātais iesniedz iesniegumu EDS. Iesniegumu var aizpildīt brīvā formā sadaļā “Sarakste ar VID”. Dienests informāciju nodod VSAA, kura to ņem vērā, aprēķinot minimālās iemaksas.
Arī autoratlīdzības saņēmējiem, kuri vienlaikus nav darba ņēmēji, ir saistoša obligātās sociālās apdrošināšanas prasība par minimālajām iemaksām, ja vien viņi nav kādā atbrīvojuma grupā.
Autoratlīdzības saņēmējs (ja viņš nav arī darba ņēmējs) – gan tas, kurš ir reģistrējis saimniecisko darbību, gan tas, kurš nav reģistrējis saimniecisko darbību, – var iesniegt VID apliecinājumu par nākamā ceturkšņa/gada plānotajiem ienākumiem. Tādā gadījumā minimālās iemaksas netiek aprēķinātas un tās nav jāmaksā.
Pašnodarbinātajam ir pienākums katru gadu līdz 23. oktobrim veikt minimālās iemaksas par iepriekšējo kalendāra gadu.
Likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” pārejas noteikumu 96. punktā noteikts: persona, kura saņem ienākumu no intelektuālā īpašuma, veic minimālās obligātās iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai 10% apmērā no starpības līdz obligāto iemaksu objekta minimālajam apmēram.
Minimālās iemaksas tika ieviestas, lai panāktu, ka cilvēki no darba ienākumiem tiek sociāli apdrošināti, jo tas sniedz sociālās garantijas, tai skaitā uzkrājumu veidošanu pensijai.
VID jautājumu varat uzdot rakstveidā Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) sadaļā “Sarakste ar VID”.
Darba devējs un pašnodarbinātais VSAA minimālo iemaksu aprēķinu var apstrīdēt, iesniedzot iesniegumu VSAA direktoram, mēneša laikā no dienas, kad informācija nosūtīta EDS. Aģentūras direktora lēmumu var pārsūdzēt tiesā mēneša laikā no direktora lēmuma spēkā stāšanās dienas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!