Nepārvaramas varas radītie zaudējumi, ja īpašums nav apdrošināts

J
jautā:
29. jūlijā, 2024
Sigita

Labdien! Postošās vētras laikā pilsētas centrā pie mājas augošais koks, aizķerot Sadales tīklu stabu, uzkrita stāvvietā novietotai automašīnai, radot pamatīgus bojājumus. Kasko apdrošināšanas nav. Kam var prasīt atlīdzināt zaudējumus, kas gūti konkrētajā situācijā?

A
atbild:
01. augustā, 2024

Atbilstoši Civillikuma 1773. pantam zaudējums ir tiešs, kad tas ir prettiesīgas darbības vai bezdarbības dabiskās un nepieciešamās sekas, netiešs –, kad tas cēlies, sagadoties sevišķiem apstākļiem vai attiecībām, nejaušs –, kad tā cēlonis ir nejaušs notikums vai nepārvarama vara. Savukārt minētā likuma 1774. pantā noteikts, ka nejaušs zaudējums nevienam nav jāatlīdzina.

Īpašniekam ir iespējas aizsargāt savas mantiskās tiesības (tiesības neciest zaudējumus), apdrošinot īpašumu pret visu veidu riskiem. Kā norādīts jautājumā, īpašnieks nebija apdrošinājis savu īpašumu pret vētras postījumu nodarītajām sekām, līdz ar to jāpieņem, ka zaudējumu iestāšanās risku un sekas ir uzņēmies pats īpašnieks.