Kompensācija valdes loceklim

J
jautā:
23. jūlijā, 2024
Lauris

Labdien! Vai, valdes loceklim atkāpjoties, uzņēmumam ir jāizmaksā neizņemtā peļņa par pagājušo gadu?

A
atbild:
31. jūlijā, 2024

Atbilstoši Komerclikuma 221. pantam valde ir sabiedrības izpildinstitūcija, kura vada un pārstāv sabiedrību, savukārt kapitāla daļu piederība dod tiesības uz sabiedrības pārvaldību un peļņu.

Peļņas sadale ir sabiedrības dalībnieku kompetences jautājums, t. i., nesadalītā peļņa ir izmaksājama sabiedrības dalībniekiem, nevis valdei.

Peļņas sadales kārtība ir noteikta Komerclikuma 5. nodaļā “Sabiedrības gada pārskats un peļņas sadale”.

Komerclikuma 210. pants noteic, ka tikai dalībnieku sapulces kompetencē ietilpst: 5) gada pārskata un peļņas sadales apstiprināšana.

Minētā likuma 213. pants noteic, ka kārtējo dalībnieku sapulci sasauc valde vismaz reizi gadā, lai tā apstiprinātu gada pārskatu, pieņemtu lēmumu par peļņas sadali un ievēlētu revidentu.

Tādējādi, ja valdes loceklis, kurš atstāja amatu, ir arī sabiedrības dalībnieks, tad jautājums par peļņas sadali ir lemjams kopsakarā ar gada pārskata apstiprināšanu un peļņas sadali, neatkarīgi no valdes locekļa amata pildīšanas pārtraukšanas datuma.

Savukārt, ja valdes loceklis nav bijis sabiedrības dalībnieks, tad neizmantotās peļņas izmaksa uz to neattiecas, jo viņš nav sabiedrības dalībnieks.

Ārkārtas dividenžu izmaksa ir iespējama, ja tāda ir noteikta sabiedrības statūtos Komerclikuma 161.1 panta izpratnē.