E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32870
Lasīšanai: 6 minūtes
TĒMA: Tieslietas
3
3

Kad var ierosināt nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda

J
jautā:
05. jūnijā, 2024
klavs

Mana paziņa ir apcietināta uz pieciem gadiem un četriem mēnešiem. Vēlētos uzzināt, pēc cik ilga laika var lūgt pirmstermiņa atbrīvošanu. 

A
atbild:
14. jūnijā, 2024
Linda Ņikona
LV portāls

Krimināllikuma (KL) 61. pants paredz, ka personu, kas notiesāta ar brīvības atņemšanu, izņemot īslaicīgu brīvības atņemšanu, var nosacīti pirms termiņa atbrīvot no pamatsoda izciešanas, ja ir pamats uzskatīt, ka tā pēc atbrīvošanas spēs iekļauties sabiedrībā, neizdarot noziedzīgu nodarījumu. 

Ņemot vērā notiesātā personību un uzvedību soda izciešanas laikā, nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda var noteikt, ja: 

 • notiesātais ir sasniedzis noteiktu resocializācijas rezultātu; 
 • notiesātais atbilstoši iespējām ir labprātīgi atlīdzinājis ar noziedzīgo nodarījumu radīto kaitējumu; 
 • notiesātajam pēc atbrīvošanas ir iespējas tiesiskā ceļā iegūt eksistences līdzekļus; 
 • ir pagājis kriminālsodu izpildi reglamentējošā likumā noteiktais laiks pēc soda piemērošanas par soda izciešanas režīma pārkāpumu un nav spēkā esošu sodu par brīvības atņemšanas soda izpildes laikā izdarītiem administratīvajiem pārkāpumiem; 
 • notiesātais risina un ir gatavs turpmāk risināt savas psiholoģiskās problēmas, kas izraisīja vai varētu izraisīt noziedzīga nodarījuma izdarīšanu; 
 • notiesātais piekritis ārstēties no alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu atkarības, ja noziedzīgo nodarījumu izdarījis alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu atkarības dēļ. 

Vienlaikus, nosacīti pirms termiņa atbrīvojot no soda, notiesātajam var piemērot elektronisko uzraudzību, ievērojot šādus nosacījumus: 

 • notiesātais piekrīt elektroniskajai uzraudzībai; 
 • elektroniskās uzraudzības īstenošana ir iespējama notiesātā dzīvesvietā; 
 • elektroniskās uzraudzības piemērošana veicinās notiesātā iekļaušanos sabiedrībā. 

Nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda var ierosināt, kad notiesātais faktiski ir izcietis: 

 • ne mazāk kā pusi no noteiktā soda par izdarīto mazāk smagu noziegumu; 
 • ne mazāk kā divas trešdaļas no noteiktā soda, ja tas piespriests par smagu noziegumu, kā arī ja notiesātais ir persona, kas agrāk bijusi notiesāta ar brīvības atņemšanu par tīšu noziegumu, un sodāmība par šo noziegumu nav noņemta vai dzēsta; 
 • ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no noteiktā soda, ja tas piespriests par sevišķi smagu noziegumu, kā arī ja notiesātais ir persona, kas agrāk bijusi nosacīti pirms termiņa atbrīvota no soda un no jauna izdarījusi tīšu noziegumu neizciestās soda daļas laikā; 
 • divdesmit piecus gadus no brīvības atņemšanas soda, ja notiesātais ir persona, kurai piespriests mūža ieslodzījums. 

No jautājuma izriet, ka persona ir notiesāta uz pieciem gadiem un četriem mēnešiem. Atbilstoši KL noteiktajai noziedzīgu nodarījumu klasifikācijai persona ir izdarījusi smagu noziegumu. 

Proti, KL 7. panta ceturtajā daļā noteikts, ka smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru KL paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par trim gadiem, bet ne ilgāku par astoņiem gadiem, kā arī nodarījums, kurš izdarīts aiz neuzmanības un par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par astoņiem gadiem. 

Tas nozīmē, ka attiecīgajai personai nosacītu atbrīvošanu no soda var ierosināt no brīža, kad persona faktiski būs izcietusi ne mazāk kā divas trešdaļas no noteiktā soda. 

Tomēr, ja atbilstoši iepriekš minētajam ir iespējama elektroniskās uzraudzības piemērošana, nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda ar elektroniskās uzraudzības noteikšanu var ierosināt, kad notiesātais faktiski ir izcietis ne mazāk kā pusi no noteiktā soda, ja tas piespriests par smagu noziegumu. 

Jāņem vērā, ka nosacīti pirms termiņa atbrīvotajam neizciestās soda daļas laikā jāpilda kriminālsodu izpildi reglamentējošajā likumā paredzētie un soda izpildes iestādes noteiktie pienākumi. Ja nosacīti pirms termiņa atbrīvotais bez attaisnojoša iemesla nepilda minētos pienākumus, tiesa, pamatojoties uz soda izpildes iestādes iesniegumu, var pieņemt lēmumu par neizciestās soda daļas izpildīšanu. 

Tāpat, ja nosacīti pirms termiņa atbrīvotais, kuram piemērota elektroniskā uzraudzība, bez attaisnojoša iemesla nepilda kriminālsodu izpildi reglamentējošajā likumā noteiktos ar elektronisko uzraudzību saistītos pienākumus, atsauc savu piekrišanu elektroniskajai uzraudzībai vai apstākļos, kādos viņš dzīvo, vairs nav iespējama elektroniskās uzraudzības īstenošana, tiesa, pamatojoties uz soda izpildes iestādes iesniegumu, pieņem lēmumu par neizciestās soda daļas izpildīšanu. 

Turpretī, ja nosacīti pirms termiņa atbrīvotais, kuram piemērota elektroniskā uzraudzība, ir priekšzīmīgi pildījis kriminālsodu izpildi reglamentējošajā likumā paredzētos un soda izpildes iestādes noteiktos pienākumus un ir iestājies KL 61. panta trešajā daļā noteiktais termiņš, saskaņā ar kuru ir iespējama nosacīta pirmstermiņa atbrīvošana no soda bez elektroniskās uzraudzības noteikšanas, tiesa, pamatojoties uz soda izpildes iestādes iesniegumu, var pieņemt lēmumu par elektroniskās uzraudzības atcelšanu. Ja tiesa pieņem lēmumu atcelt elektronisko uzraudzību, notiesātais tiek uzraudzīts atbilstoši kriminālsodu izpildi reglamentējošajos normatīvajos aktos paredzētajiem nosacīti pirms termiņa no soda izciešanas atbrīvoto notiesāto uzraudzības noteikumiem. 

Ja persona, kurai bija noteikta nosacīta pirmstermiņa atbrīvošana, neizciestās soda daļas laikā izdara jaunu noziedzīgu nodarījumu, tiesa nosaka tai sodu saskaņā ar KL 51. un 52. pantā paredzētajiem noteikumiem. 

Papildus norādām, ka ierosinājuma atbrīvot notiesāto no soda izciešanas nosacīti pirms termiņa kārtība noteikta Latvijas Sodu izpildes kodeksa trīspadsmitajā “A” nodaļā. 

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 108 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas