TĒMA: Ģimene

Uzturlīdzekļus maksā vecāks vai valsts konkrēta vecāka vietā

J
jautā:
29. novembrī, 2013
Agita I.

Labdien. Esmu māte, kas viena audzina 5 mēnešus vecu bērniņu. Tēvs nav ierakstīts dzimšanas apliecībā un atrodas Anglijā, bet vēlos nokārtot uzturlīdzekļus! Kāda ir sekojošā procedūra? Kādas ir tēva tiesības, ja viņš tiek ierakstīts dzimšanas apliecībā, bet nemaksā uzturlīdzekļus ne labprātīgi, ne piespiedu kārtā? Ja tēvs it kā nestrādā un nevar samaksāt, kāda ir procedūra, lai tiktu pie valsts maksātiem uzturlīdzekļiem?

A
atbild:
05. decembrī, 2013
Solvita Cīrule
juriste

Situācija nav atrisināma tikai ar juridiskām metodēm. Turklāt tieši juridiskā puse šajā gadījumā ir vienkārša – Jums ir jāvēršas tiesā ar prasību par paternitātes noteikšanu un uzturlīdzekļu bērnam piedziņu.

Tomēr situāciju sarežģī apstāklis, ka bērna tēvs, kas lietā būtu atbildētājs, fiziski neatrodas Latvijā, bet Anglijā. Tas nozīmē, ka praktiski veikt paternitātes noteikšanu brīvprātīgi vai piespiedu kārtā nebūs iespējams – tiesas pienākumos neietilpst prasītāja atvešana uz tiesas sēdi. Ja vien vīrietis uz tiesu neierodas pats un lietas virzība notiek.

Ja bērnam paternitāte nav noteikta, valsts nezināma tēva vietā uzturlīdzekļus neizmaksā.