E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32665
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Reģistri
1
1
1
1

Laulību var šķirt valstī, kura ir viena vai otra laulātā pastāvīgā dzīvesvieta vai kuras valstspiederība ir abiem laulātajiem

J
jautā:
15. maijā, 2024
Anna

Labdien! Kā var izšķirt laulību, ja pāris to noslēdzis Latvijā, taču tagad dzīvo Apvienotajā Karalistē un abiem deklarētā dzīvesvieta ir Apvienotajā Karalistē? Vai jābrauc uz Latviju, vai arī to iespējams izdarīt Apvienotajā Karalistē? 

A
atbild:
29. maijā, 2024
Linda Ņikona
LV portāls

Kā norāda zvērināta notāre Kristīne Malta-Grigule, piekritību šķirt laulību pārrobežu lietā nosaka saskaņā ar Eiropas Padomes 2019. gada 25. jūnija regulas (ES) 2019/1111 par jurisdikciju, lēmumu atzīšanu un izpildi laulības lietās un lietās par vecāku atbildību un par bērnu starptautisko nolaupīšanu (turpmāk – regula) 3. pantu. 

Minētās regulas 3. pants paredz, ka lietās, kas saistītas ar laulības šķiršanu, laulāto atšķiršanu un laulības atzīšanu par neesošu, jurisdikcija ir tās dalībvalsts tiesām: 

  • kuras teritorijā atrodas: laulāto pastāvīgā dzīvesvieta; laulāto pēdējā pastāvīgā dzīvesvieta, ja viens no tiem arvien tur dzīvo; atbildētāja pastāvīgā dzīvesvieta; kopīga laulāto pieteikuma gadījumā – viena vai otra laulātā pastāvīgā dzīvesvieta; prasītāja pastāvīgā dzīvesvieta, ja viņš tur pastāvīgi dzīvojis vismaz gadu tieši pirms prasības iesniegšanas, vai prasītāja pastāvīgā dzīvesvieta, ja viņš tur pastāvīgi dzīvojis vismaz sešus mēnešus tieši pirms prasības iesniegšanas un viņam ir šīs dalībvalsts valstspiederība;
  • kuras valstspiederība ir abiem laulātajiem.

K. Malta-Grigule skaidro: ja laulātie iesniedz kopīgu pieteikumu, tad laulību var šķirt valstī, kura ir viena vai otra laulātā pastāvīgā dzīvesvieta vai kuras valstspiederība ir abiem laulātajiem. “Konkrētajā gadījumā Latvijā laulību var šķirt tikai tad, ja abi esat Latvijas Republikas pilsoņi. Ja neesat, tad tā šķirama dzīvesvietas valstī.”

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 118 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas