TĒMA: Nodokļi

Gūstot ienākumus no pakalpojumu sniegšanas par atlīdzību, jāreģistrē saimnieciskā darbība

J
jautā:
05. martā, 2024
Janis

Sveiki! Ja esmu darbinieks, kurš strādā no mājām Latvijā bez līguma (kā algots darbinieks), un darbu man uzdod persona no Amerikas, kā būtu jārīkojas šajā situācijā, lai maksātu nodokļus? Darbs ir saistīts ar mākslu.

A
atbild:
11. martā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja tiek gūti ienākumi no pakalpojumu sniegšanas par atlīdzību, jāreģistrē saimnieciskā darbība.

Atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosacījumiem par fiziskās personas saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. Saimniecisko darbību var reģistrēt bez maksas elektroniski VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Iedzīvotāju ienākuma nodokli maksā fiziskās personas, kas atbilstoši likumam “Par nodokļiem un nodevām” ir iekšzemes nodokļu maksātāji (rezidenti) un ir guvušas ienākumus Latvijas Republikā un/vai ārvalstīs. Latvijas nodokļu rezidenta apliekamie ienākumi ir visi ienākumi, kas gūti Latvijā un ārpus tās.

Saimnieciskās darbības veicējam/pašnodarbinātajam ir jāmaksā arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).

Savukārt algotam darbiniekam, ja pastāv darba attiecības ar ārvalsts darba devēju, nodokļu maksāšanas kārtība atšķiras.

Informācija par nodokļu jautājumiem individuālajā situācijā jums jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā, sazinoties EDS vai zvanot uz tālruņa numuru: 67120000.