SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
11. janvārī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Nodokļi
7
7

Svarīgi: pašnodarbinātajiem un autoriem, kuri šogad prognozē mazus ienākumus, līdz 17. janvārim tas jāapliecina VID

Sociālajai apdrošināšanai ir noteikts minimālais obligāto iemaksu objekts – trīs minimālās algas ceturksnī. Šogad minimālā alga ir 700 eiro. Pašnodarbinātajam, arī autoratlīdzības saņēmējam, kurš nav darba ņēmējs un gūst mazus ienākumus, lai nerastos pienākums veikt papildu iemaksas, jāiesniedz VID apliecinājums, ka plānotie ienākumi būs mazāki par 2100 eiro ceturksnī.

FOTO: Freepik.

Ja pašnodarbinātais (saimnieciskās darbības veicējs, tostarp mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs un autoratlīdzību saņēmējs), kurš nav darba ņēmējs, prognozē, ka viņa saimnieciskās darbības ienākumi šogad nesasniegs 2100 eiro ceturksnī (700 eiro mēnesī), būs iesniedzis apliecinājumu Valsts ieņēmumu dienestam par prognozētajiem ienākumiem (ka tie nesasniegs 2100 eiro ceturksnī), Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra minimālās iemaksas neaprēķinās.

Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) neaprēķinātu minimālās iemaksas, pašnodarbinātajam līdz šī gada 17. janvārim (ieskaitot) jāiesniedz VID apliecinājums par plānotajiem ienākumiem šī gada 1. ceturksnī vai kopējiem 2024. gadā plānotajiem ienākumiem.

Apliecinājums jāiesniedz īpaši tam izveidotā veidlapā, kas pieejama VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Dokumenti/No veidlapas/Dokumentu grupa/Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu dokumenti/Pašnodarbinātā apliecinājums par plānotajiem ienākumiem”. Apliecinājumā jānorāda konkrētais 2024. gada ceturksnis vai ceturkšņi, kad ienākumi nesasniegs 2100 eiro ceturksnī.

Apliecinājums arī turpmāk būs jāiesniedz šādos termiņos:

  • līdz 17.01.2024. – par kopējiem 2024. gadā plānotajiem ienākumiem vai 2024. gada I ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  • līdz 17.04.2024. – par 2024. gada II ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  • līdz 17.07.2024. – par 2024. gada III ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  • līdz 17.10.2024. – par 2024. gada IV ceturksnī plānotajiem ienākumiem.

Pašnodarbinātais, kurš vēl tikai plāno šogad uzsākt saimniecisko darbību, apliecinājumu var iesniegt vienlaikus ar iesniegumu par saimnieciskās darbības reģistrāciju VID vai 15 dienu laikā pēc darba ņēmēja statusa zaudēšanas gadījumā, ja pašnodarbinātais iepriekš strādāja arī algotu darbu.

VSAA katra ceturkšņa beigās aprēķinās veicamās minimālās iemaksas, savukārt informāciju par tām pašnodarbinātais saņems VID EDS. Iesnieguma savlaicīga iesniegšana ir ļoti būtiska, jo tikai pēc iesnieguma saņemšanas VSAA neaprēķinās minimālās obligātās sociālās iemaksas, kas papildus jāveic pašnodarbinātajam (t. sk. mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam) vai autoram (arī tad, ja autors nav reģistrējis saimniecisko darbību).

Atgādinām, ka pašnodarbinātajam, tāpat kā līdz šim, jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (obligātās iemaksas), ņemot vērā saimnieciskās darbības ienākumus mēnesī, piemērojot vispārējo likmi 31,07% un pensiju apdrošināšanas likmi 10%:

  • ja ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī sasniedz vai pārsniedz 700 eiro (valstī noteikto minimālo darba algu), tad par attiecīgo mēnesi jāmaksā 217,49 eiro (31,07% no 700 eiro vai paša izvēlēta lielāka obligāto iemaksu objekta) un papildu 10% pensiju apdrošināšanai no faktiskā ienākuma un obligāto iemaksu objekta (700 eiro vai paša izvēlēta lielāka obligāto iemaksu objekta) starpības;
  • ja ienākumi no saimnieciskās darbības nesasniedz 700 eiro mēnesī, tad 10% pensiju apdrošināšanai no faktiskajiem ienākumiem.

Papildu informācija par minimālajām obligātajām iemaksām pieejama VID metodiskajā materiālā “Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”.

Neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID konsultatīvo tālruni 67120000, kā arī uzdot jautājumus rakstveidā EDS sadaļā “Sarakste ar VID”. Svarīgi, ka, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja zvanot pieslēdzas VID EDS un nosauc tur redzamo kodu.

Labs saturs
7
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI