E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31475
Lasīšanai: 6 minūtes

Nepastāv iespēja ātrāk atgūt atņemtās transportlīdzekļa vadītāja tiesības

J
jautā:
11. janvārī, 2024
Jānis

Sveicināti! Vai ir iespējams ātrāk atgūt vadītāja apliecību, ja tā ir atņemta uz pieciem gadiem? Vai var atgūt pēc 2,5–3 gadiem, ja šajā laikposmā nav bijis neviena pārkāpuma un saskarsmes ar Valsts policiju?

A
atbild:
11. janvārī, 2024
Linda Ņikona
LV portāls

Administratīvās atbildības likuma (AAL) 17. pants paredz, ka tiesību atņemšana ir personai piešķirto tiesību anulēšana, nosakot tai aizliegumu noteiktu laiku atkārtoti iegūt šīs tiesības. Savukārt pēc tiesību atņemšanas termiņa beigām personai tiesības ir jāiegūst no jauna, ievērojot normatīvajos aktos noteikto tiesību piešķiršanas kārtību.

Tiesību atņemšanu nosaka uz laiku no viena mēneša līdz pieciem gadiem.

AAL 14. panta otrajā daļā noteikts, ka, piemērojot sodu par administratīvo pārkāpumu, brīdinājums un naudas sods ir pamatsodi, bet tiesību atņemšana un tiesību izmantošanas aizliegums – papildsodi.

Vienlaikus saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu (CSL) transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem var atņemt tikai par rupjiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem, proti:

  • par nepakļaušanos personas, kura ir pilnvarota pārbaudīt transportlīdzekļa vadītāja dokumentus, atkārtotai vai vairākkārtējai prasībai apturēt transportlīdzekli (par bēgšanu) – CSL 52. panta piektā daļa;
  • par mopēda vadīšanu vai mācīšanu vadīt mopēdu, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles – CSL 62. panta ceturtā daļa;
  • par mopēda vadīšanu vai mācīšanu vadīt mopēdu, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē – CSL 62. panta piektā daļa;
  • par alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu lietošanu pēc satiksmes negadījuma, kā arī pēc tam, kad transportlīdzeklis tiek apturēts pēc policijas darbinieka, robežsarga pieprasījuma, līdz pārbaudei, kas nosaka alkohola koncentrāciju asinīs vai konstatē narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmi, vai atbrīvošanai no šīs pārbaudes noteiktā kārtībā – CSL 62. panta septītā daļa;
  • par atteikšanos no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai vai narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmes pārbaudes – CSL 62. panta astotā daļa.

Vēršam uzmanību, ka 2022. gada 25. novembrī stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā, ar kuriem tika noteikta kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles.

Proti, Krimināllikuma (KL) 262. panta 11 daļā par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, vai par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.

Iepriekš atbilstoši CSL par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedza 1,5 promiles, piemēroja naudas sodu un atņēma transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Savukārt kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu, ja vadītājs atrodas alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē, bija paredzēta tikai tiem transportlīdzekļa vadītājiem, kuriem nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību.

Atbilstoši iepriekš minētajam netiek paredzēta iespēja ātrāk atgūt atņemtās transportlīdzekļa vadītāja tiesības (pat tad, ja tās nepieciešamas darba veikšanai). Transportlīdzekļu un transportlīdzekļu vadītāju valsts reģistrā izdarītais ieraksts ātrāk par noteikto termiņu (šajā gadījumā – pieciem gadiem) netiks dzēsts.

Vienlaikus atgādinām savlaicīgi ieplānot atņemto tiesību atjaunošanu. Pēc termiņa beigām tās vienkārši tāpat neatdos.

Saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 103 “Transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšanas un atjaunošanas kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas, atjaunošanas un iznīcināšanas kārtība” 40.2 panta 2. punktu, ja personai transportlīdzekļa vadīšanas tiesības ir bijušas atņemtas AAL noteiktajā kārtībā uz gadu vai ilgāk vai ja transportlīdzekļu vadīšanas tiesības ir atņemtas par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, persona nokārto B kategorijai atbilstošu teorētisko un vadīšanas eksāmenu vienā no CSDD klientu apkalpošanas centriem, kurā šos eksāmenus pieņem. Ja vadītāja apliecībā atzīmēta tikai AM, A1, A2, A vai B1 kategorija, persona nokārto attiecīgajai kategorijai atbilstošu teorētisko un vadīšanas eksāmenu, bet, ja vadītāja apliecībā atzīmēta tikai TRAM vai TROL kategorija, persona nokārto attiecīgajai kategorijai atbilstošu teorētisko eksāmenu.

Ja personai KL noteiktajā kārtībā ir atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības, personai, lai atjaunotu vadītāja tiesības, jārīkojas kā iepriekš minēts.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 124 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas