E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30307
Lasīšanai: 3 minūtes

Persona ar nepabeigtu sociālā darba izglītību nevar strādāt par pedagogu

J
jautā:
24. augustā, 2023
Vija

Sveiki! Vai ar nepabeigtu augstāko bakalaura izglītību sociālajā darbā var strādāt, piemēram, par speciālās izglītības skolotāju sākumskolā, pamatskolā vai vidusskolā vai par speciālo pedagogu? Šķiet, ka varētu, jo programma “Sociālais darbs” ir pielīdzināma speciālā pedagoga izglītībai. Kā arī, ja strādātu mazāk par pusslodzi, apvienojot darbu ar studijām. Vai varat ieteikt, kur var strādāt uz pusslodzi vai mazāku slodzi students ar nepabeigtu augstāko bakalaura izglītību sociālajā darbā? Ja vēlas strādāt bērnudārzā (valsts vai privātajā) par pedagogu, skolā par skolotāju (sākumskolā, pamatskolā, vidusskolā, profesionālajā vidusskolā, tehnikumā vai speciālajā skolā). Vai drīkst vadīt nodarbības pirmsskolas vecuma un vecākiem bērniem skolā? Vai var strādāt par sociālo pedagogu skolā vai sociālo darbinieku ar nepabeigtu izglītību sociālajā darbā?

A
atbild:
05. septembrī, 2023
Sarmis Mikuda
LV portāls

Izglītības likuma 48. panta pirmajā daļā noteikts, ka strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kurai ir pedagoģiskā izglītība vai kura apgūst pedagoģisko izglītību, kas atbilst Ministru kabineta noteiktajām profesionālās kvalifikācijas prasībām. Šīs prasības nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” (MK noteikumi).

Par speciālo pedagogu ir tiesīga strādāt persona, kura ieguvusi augstāko pedagoģisko izglītību un speciālā pedagoga vai speciālās izglītības skolotāja kvalifikāciju (9. punkts). Par sociālo pedagogu ir tiesīga strādāt persona, kura ieguvusi augstāko pedagoģisko izglītību un sociālā pedagoga kvalifikāciju vai augstāko izglītību un sociālā darbinieka kvalifikāciju, ja studiju programmas ietvaros apgūta ar pedagoģiju saistīta studiju programmas daļa vismaz četru kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā (10. punkts).

Neviens no šiem gadījumiem neattiecas uz personu, kura nav ieguvusi augstāko izglītību (t. s. “nepabeigta augstākā izglītība”). Tāpat jūs nevarat strādāt par pirmsskolas, vispārējās izglītības, profesionālās izglītības vai interešu izglītības pedagogu. Turklāt informēju, ka sociālā darba izglītība nav pielīdzināma speciālā pedagoga izglītībai.

Persona ar t. s. “nepabeigtu augstāko izglītību” var strādāt par pedagogu tikai tādā gadījumā, ja tā turpina augstākās izglītības ieguvi MK noteikumos noteiktajām prasībām atbilstošā studiju programmā. 

Ja jūs interesē darbs pirmsskolas izglītības iestādē, pašlaik var ieteikt interesēties par skolotāja palīga vakancēm, kas pieejamas šeit. Skolotāja palīgs (profesijas kods: 5312 01) ir pirmsskolas izglītības iestādes tehniskais darbinieks, kas palīdz audzinātājiem vai skolotājiem audzināt un aprūpēt bērnus, organizēt viņu ikdienas darbību (agrāk šī amata pienākuma veicēju sauca par aukli).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 152 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas