TĒMA: Ģimene

Paternitātes pieņēmuma apstrīdēšanā jāiesaista bāriņtiesa

J
jautā:
09. oktobrī, 2013
Kristīne Bērziņa

Pirms 3,5 gadiem dēlam dzimšanas apliecībā tika veikts ieraksts, ka tēvs ir bijušais vīrs (šķīrāmies mēnesi pirms piedzima dēls). Kas tagad (kad bērnam ir jau gandrīz 4 gadi) ir jādara, lai šo lietu sakārtotu (ierakstītu par tēvu bioloģisko tēvu)? Kopīgs iesniegums nav iespējams.

A
atbild:
10. oktobrī, 2013
Solvita Cīrule
juriste

Trīspusējās paternitātes atzīšana bērna vecākiem un vīrietim, kas nav bērna tēvs, rakstot kopīgu iesniegumu, uz Jums nekādi neattiecas. Šī kārtība stājās spēkā ar 2013.gada 1.janvāri un attiecas uz bērniem, kas dzimuši pēc šī datuma, nevis pirms.

Ja bērnam ir gandrīz četri gadi, tas nozīmē, ka ir nokavēts likumā noteiktais divu gadu termiņš, kad māte par paternitātes pieņēmuma apstrīdēšanu varēja vērsties tiesā (Civillikuma 149.pants).

Situāciju var atrisināt un dzimšanas reģistra ierakstu labot, iesaistot tajā bāriņtiesu. Jums ir jāiet uz savas dzīvesvietas teritorijā esošo bāriņtiesu un jālūdz, lai bāriņtiesa ceļ tiesā prasību bērna interesēs par paternitātes pieņēmuma apstrīdēšanu.