E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28396
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Izmaksas, reģistrējot īpašumu zemesgrāmatā

J
jautā:
16. janvārī, 2023
Ligita

Labdien! Vēlos uzzināt, cik man būs jāmaksā par ieraksta izdarīšanu zemesgrāmatā, ja dzīvokļa vērtība pirkuma laikā ir 35, 30 vai 25 tūkstoši. Dzīvoklis būs uz kredīta SEB bankā. Vai ir iespējams to maksāt pa daļām? Paldies, gaidīšu atbildi!

A
atbild:
16. janvārī, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Lai iegādātos īpašumu, ir jānoslēdz pirkuma–pārdevuma līgums, kuru var rakstīt privāti vai pie zvērināta notāra.

Pirkuma līguma sastādīšanas izmaksas ietekmē pušu noteiktā pirkuma maksa. Zvērināta notāra amata atlīdzība par līguma sastādīšanu saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” 6. punktu ir 0,5% no darījuma summas, bet ne mazāk kā 80 eiro.

Zemesgrāmatā ir jāiesniedz nostiprinājuma lūgums par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatā. Nostiprinājuma lūgumu nekustamā īpašuma savienošanai var aizpildīt pats. Nostiprinājuma lūgumu formas ir pieejamas šeit. Nostiprinājuma lūgumu var rakstīt arī zvērināts notārs.

Jūsu paraksts uz nostiprinājuma lūguma būs jāapliecina zvērinātam notāram, kā to nosaka Zemesgrāmatu likuma 60. pants: “Privātpersonu parakstiem uz iesniedzamiem nostiprinājuma lūgumiem jābūt notāra vai bāriņtiesas apliecinātiem. Apliecinot parakstu, pārbauda šo personu rīcībspēju un pilnvarnieka vai pārstāvja pilnvaru apjomu.”

Ministru kabineta noteikumu Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā” 5. punktā noteikts, ka par īpašuma atsavināšanu uz līguma vai tiesas lēmuma pamata par izsoles akta apstiprināšanu vai uz tiesas lēmuma pamata par nekustamā īpašuma nostiprināšanu nosolītājam, līdzīpašniekam vai kreditoram valsts nodeva noteikta 1,5% no nekustamā īpašuma vērtības (eiro), ja īpašuma tiesības iegūst fiziska persona, bet ne vairāk kā 50 000 eiro.

Lai īpašumu ierakstītu zemesgrāmatā, ir jāmaksā arī kancelejas nodeva. Vairāk par nodevām varat lasīt šeit.

Notāra atlīdzības takse, valsts un kancelejas nodeva ir jāmaksā pilnā apmērā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU