Vai atlīdzību par darbnespējas zaudējumu maksā, ja saņem vecuma pensiju

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. janvārī, 2023
Sintija skuja

Labdien! Vēlos noskaidrot, vai piešķirtā arodslimības nauda (statuss) tiks maksāta līdz brīdim, kamēr došos pensijā? Vai ar gadiem var mainīties izmaksātās naudas apmērs? Tagad strādāju, jo līdz 65 gadu vecuma sasniegšanai, kad varēšu doties pensijā, jāgaida 2026. gads. Paldies!

A
atbild:
10. janvārī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja ārstu komisija ir izsniegusi atzinumu par arodslimību un, pamatojoties uz to, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir noteikusi darbspēju zaudējumu, kas ir lielāks par 25%, saskaņā ar likumu “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” ir tiesības uz apdrošināšanas atlīdzību, konkrētajā gadījumā – atlīdzību par darbspēju zaudējumu un papildu izdevumu kompensāciju.

Pašreizējais regulējums nosaka: “Ja atlīdzība tiek piešķirta personai, kura saņem vecuma pensiju, tad to izmaksā šādi:

  • ja vecuma pensijas apmērs ir mazāks par piešķirtās atlīdzības apmēru, izmaksā starpību starp atlīdzības apmēru un vecuma pensijas apmēru;
  • ja vecuma pensijas apmērs ir vienāds ar atlīdzības apmēru vai to pārsniedz, atlīdzības neizmaksā.”

Vai un kādā gadījumā varētu mainīties atlīdzības apmērs, skaidrots LV portāla e-konsultācijā “Vai pārrēķina atlīdzību, ja nemainās darbspēju zaudējuma procenti”.