Vai mantojuma aizgādnis var dzēst uz īpašumu nostiprināto ķīlu

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. janvārī, 2023
Sanita

Labdien! Nomira mamma, un, tā kā mamma bija kreditore un ķīlas ņēmēja, visi mantinieki vienojās, ka vajadzīgs mantojuma aizgādnis. Vai ķīlas nomaksas gadījumā mantojuma aizgādnis var noņemt aizlieguma zīmi uz īpašumu zemesgrāmatā, kamēr tiek kārtotas mantojuma lietas?

A
atbild:
01. februārī, 2023

Jā, mantojuma aizgādnis ķīlas nomaksas gadījumā var noņemt zemesgrāmatā ierakstītu aizlieguma atzīmi īpašumam. Mantojuma aizgādnis pārvalda mantojumu ar tādu pašu rūpību, ar kādu labs saimnieks pārvalda savas lietas (Civillikuma 662. pants). Viņam jārūpējas par īpašumu tā, lai tas netiktu bojāts un nemazinātos tā vērtība, piemēram, noslēdzot apsaimniekošanas līgumu vai cita veida līgumus, kas ir mirušās personas atstātā mantojuma interesēs. Tiesības rīkoties ar mantojumu aizgādnim ir tikmēr, kamēr nav apstiprināti mantinieki, kuri tālāk rīkojas ar mantojumu pēc saviem ieskatiem. Potenciālos aizgādņus vienmēr iepazīstina ar mantojuma aizgādņu tiesībām un pienākumiem.