Izdevumi īpašuma dāvinājuma gadījumā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. novembrī, 2022
Rinalds

Labdien! Kas ir jāparedz nekustamā īpašuma dāvinājuma gadījumā izmaksu ziņā, ja:

  1. dāvinājums neparedz atlīdzību vai jebkādu samaksu u. tml.;
  2. dāvinājuma saņēmējs nav dāvinātāja radinieks;
  3. cik liela procentu likme ir jāmaksā no īpašuma kadastrālās vērtības darījuma kontekstā;
  4. vai īpašuma dokumentos vērtība latos tiek konvertēta uz eiro atbilstoši valūtu kursam;
  5. vai šādā dāvinājumā iztiek bez īpašuma novērtēšanas;
  6. vai, mainot īpašnieku, ir iemesls klātienē pārskatīt īpašuma teritoriju un tajā esošās būves.

Liels paldies jau iepriekš!

A
atbild:
28. novembrī, 2022

Nekustamā īpašuma atsavinājuma gadījumā izdevumus ietekmē nekustamā īpašuma novērtējums. Dāvinājuma līgumā var norādīt nekustamā īpašuma summu, lai zemesgrāmatā varētu aprēķināt valsts nodevu. Ja dāvinājuma līgumā summa netiek norādīta, tad zemesgrāmata valsts nodevu rēķina, ņemot vērā kadastrālo vērtību. Ja līgumā būs norādīts lielāks nekustamā īpašuma novērtējums, tad valsts nodeva tiks aprēķināta no tās summas, kas norādīta līgumā. Līdz ar to varat izvēlēties, vai dāvināmo īpašumu novērtēt vai arī izdevumi izrietēs no tā kadastrālās vērtības (līgumā norādītās summas tiks konvertētas uz eiro).

Ministru kabineta noteikumu Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā” 5. punkts nosaka, ka par īpašuma atsavināšanu uz dāvinājuma līguma pamata valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā ir 3% no nekustamā īpašuma vērtības (eiro), bet ne vairāk kā 50 000 eiro (bērniem, laulātajiem, vecākiem, brāļiem, māsām, pusbrāļiem, pusmāsām, mazbērniem, mazmazbērniem un vecvecākiem – 0,5% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības (eiro), bet ne vairāk kā 50 000 eiro).

Papildus būs jāmaksā kancelejas nodevas (15 eiro) zemesgrāmatas nodaļā par nostiprinājuma veikšanu zemesgrāmatā, kā arī jārēķinās ar izdevumiem pie notāra (nostiprinājuma lūguma sagatavošana, ja nepieciešams – līguma sagatavošana). Notāru atlīdzības takses nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību”.

Šeit ir pieejams nodevu kalkulators, kurā varat aprēķināt paredzamos izdevumus.

Vienmēr ieteicams veikt darījumus, t. sk. dāvinājumu, ar tiesiski sakārtotu īpašumu (piemēram, ja dabā nepastāv kādas būves, to norādīt un aktualizēt ierakstus zemesgrāmatā par nekustamā īpašuma sastāvu).