TĒMA: Tieslietas

Vai sadalītu mantojumu var apstrīdēt

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
22. oktobrī, 2022
Sandra

Mantojuma lieta tika uzsākta 06. 2021. Divi mantinieki. Abi mantinieki 01. 2022. saņēma mantojuma apliecības par ½ no visa atstātā mantojuma pieņemšanu. Katrs izņēma savu par ½ īpašuma piederību zemesgrāmatā. Vai otram ½ mantotājam ir tiesības pēc gada apstrīdēt mantojuma apliecībā minēto mantojuma sadali (pats pieņēmis) un manas uz mantojuma apliecības pamata nostiprinātās īpašuma tiesības zemesgrāmatā? Otrs mantinieks (tagad ½ īpašnieks) mantotajā dzīvoklī ievācās piecus mēnešus pēc iepriekšējā īpašnieka pārcelšanās dzīvot pie manis nopietnas saslimšanas dēļ, bet otru lauku īpašumu jau iepriekšējā īpašnieka dzīves laikā izmantoja kā vasaras māju (īpašnieks bija izdevis pilnvaru tur darboties, piemēram, saņemt LAD maksājumus).

A
atbild:
11. novembrī, 2022

No jautājuma nav skaidrs, kāds pamats būtu jau pieņemtā mantojuma apstrīdēšanai, bet Notariāta likuma 315. pants paredz –, ja rodas strīds par mantojuma tiesībām, tas izšķirams tiesā prasības kārtībā. Līdz ar to prasījumiem par mantojuma apliecības atzīšanu par spēkā neesošu, īpašuma tiesību atzīšanu uz nekustamo īpašumu un ieraksta dzēšanu zemesgrāmatā jābūt ietvertiem prasības pieteikumā. Jau sadalītu mantojumu var apstrīdēt, iesniedzot tiesā prasību, tomēr tā noilgst piecu gadu laikā kopš brīža, kad tā ir radusies (Civillikuma 685. pants).